معماری مدرن

  تعریف معماری مدرن!

  معماری مدرن یک جنبش بزرگ در معماری بوده است. معماری مدرن سبکی از معماری است که در آن طرح های نو بررسی شدند و المان های تاریخی گذشته از آن حذف شدند. وقتی جنگ تمام شد و مردم سختی ها را پشت سر گذاشته بودند تلاش می کردند آنچه در گذشته بوده را از خاطر ببرند وکشور خود را به سمت رشد، ترقی و نوآوری ببرند. به همین علت معماری سنتی و تاریخی گذشته را کنار نهادند و سبک های معماری مدرن را به میان آوردند. معماران تلاش را بر این داشتند تا معماری را مانند هر علم دیگری با فناوری روز دنیا پیش ببرند و به روز رسانی کنند .

  این سبک معماری نقش موثری را در بازسازی اروپا داشت و برای جلوگیری از ولخرجی ها، متریال گران قیمت و تجمل‌گرایی قدم محکمی برداشت. در سبك های معماری مدرن متریال عمدتاً بتن ، فولاد و شیشه هستند. نورگیر بودن فضا در این سبک معماری بسیار با ارزش است. اصلی ترین ویژگی سبک معماری مدرن سادگی آن است. اولین ساختمان هایی که با سبک معماری مدرن ساخته شد آسمان خراش ها بودند. معماری مدرن بیشتر به فرم ها و کمتر به تزئینات اهمیت می دهد. در این سبک معماری بیشتر به مصالح و سازه اهمیت می‌دهند و ساختمان مجلل ارزش کمتری دارند. استفاده درست و مناسب از مکان در این سبک معماری بسیار مهم است.

  خصوصيات معماری مدرن

  معماری مدرن بیشتر به اشکال هندسی ساده و کمتر به طرح و نقش در تجملات اهمیت می دهد. در معماری مدرن بیشتر به فضا و عملکرد مصالح و سازه اهمیت داده می‌شود. برجسته ترین ویژگی معماری مدرن سادگی طرح و فرم آن است. در این سبک به جای اهمیت به دکور و تجملات بیشتر به مکان و فضا تاکید شده است. سبک مدرنیسم زیبایی، تمیزی و سادگی را در طراحی منزل رواج داده است. اولین معماری مدرن مدرسه باوهاوس بود که توسط والتر گروپیوس تأسیس شد. منطق والتر برای تاسیس این مکان این بود که فرم از عملکرد تبعیت می کند. هدف اصلی معماران مدرنیست پرهیز از تجملات و تزئینات زیاد در معماری بوده است. آدلف در این باب گفته است تزئینات جنایات است. در واقع معماران این سبک به دنبال ساختن بناهایی با مصالح جدید بودند که زیبایی چشم نواز و سادگی داشته باشد.

  ساخت بناهای بزرگ در معماری قدیم هنوز هم برای همگان قابل درک نیست وتعجب برانگیز است؛ بناهای معماری مدرن نیز از عجایب معماری به شمار می روند. در ساخت بناهای مدرن، معماران از علم فیزیک و ریاضی استفاده کرده اند تا فرم زیبایی به سازه بدهند.

  غیر از ظاهر بیرونی که شکل منحصر به فردی به خانه های مدرن می دهد، ایمنی و هدف ساختن بنای مدرن یا موارد استفاده آن نیز از اهمیت برخوردار است.امکان دارد به این بیاندیشید که چه فکر و نظری پشت طراحی این بناها بوده چطور بوجود آمده اند که با خواندن مصاحبه هایی که با طراحان این بناها شده است می توانید به آنها پی ببرید.

  در مورد معماری کلاسیک و معماری پست مدرن را اینجا بخوانید.

  حتما هر شخصی در زندگی اش به خانه رویایی خود فکر کرده است. این افکار در ابتدا در زمان کودکی، زمانی که در نقاشی هایمان خانه هایی زیبا وساده، نزدیک یک رودخانه و یا جنگل با پرندگان در حال پرواز و خورشیدی که در بالا ی کوه ها و وسط صفحه نقاشی قرار دارد می کشیم، به ذهن خطور می کند. امروزه با ابزارهای مدرن و معماران حرفه ای رسیدن به رویا کودکی غیرممکن نیست.

  ویژگی معماری مدرن

  استفاده از معماری مدرن در ايران

  معماری دوره قاجار پيش زمينه ای برای معماری مدرن ايرانی شد. معماری قاجار باعث شد اصول معماری های سنتی ایرانی برتری یابد و در همین دوره فضا برای خلاقیت و نوآوری معماران ایجاد و تغییرات مثبت و مدرن در معماری ایران به وجود آمد . بعد از جنگ جهانی اول همزمان با روی کار آمدن سلسله پهلوی معماری مدرن ایران شروع شد. سبک معماری مدرن در ایران با معمارانی شروع شد که در خارج از ایران تحصیل کرده بودند. از آثار مدرن ایرانی می توان به ایستگاه قطار تهران، بانک ملی، مدرسه دارالفنون، کاخ شهربانی، آرامگاه فردوسی و سعدی نام برد.

  استفاده از معماری مدرن در اسلام

  با پیشرفت تکنولوژی در ایجاد طرح های سخت و پیچیده سیستم های رایانه ای مدرن نقش مهمی را در معماری اسلامی مدرن ایفا کردند. سیستم های رایانه ای قابلیتی را در اختیار طراحان قرار دادند تا طرح‌هایی را ایجاد کنند که بسیار بزرگتر از طرح‌های سنتی بوده است. طراحان با این امکانات قادر شدند طرح های مدرن اسلامی را در مدل سه بعدی ارائه دهند. طرح‌هایی با پیچیدگی بسیار بالا که به طور ماهرانه در معماری مدرن ساخته شدند. در ساختمان ها و خانه های اسلامی رنگ‌های آبی، خاکستری، سیاه و سفید بیشتر دیده می‌شود. کنده کاری های سخت که درکشان برای مخاطب سخت و درهای قوس دار و پارچه های رنگی از دیگر ها دیگر ویژگی‌های معماری مدرن اسلام است.

  استفاده از معماری مدرن در غرب

  معماری مدرن غرب راهی بود برای جلو بردن فکرصنعتی سازی؛ در واقع مدرنيتيسم پاسخی بود به فکر برای جدایی بحران های اجتماعی و جدایی از مذهب. معماری مدرن داخلی ویژگی اصلی مدرنیسم اجتناب از تزئینات و تجملات زیاد، خطوط پیچیده استفاده شکل های مختلف که در بناهای قدیمی و تاریخی رسم بوده است. در عوض توجه به خط های صاف و تمیز و مستقیم از ویژگی های بارز سبک معماری مدرن است. در طراحی داخلی مدرن به نور طبیعی اهمیت زیادی داده شده به همین علت در این سبک معماری پنجره های بزرگ، نورگیر پنجره های سرتاسری ازکف تاسقف بسیار دیده می شوند. با رشد ترقی معماری جدید استفاده از مصالح طبیعی در طراحی داخلی از اهمیت ویژه ای برخوردار شده است و مصالح در معماری داخلی به کار برده می شوند که صرفاً از چوب نیستند بلکه از جنس چرم، پشم، کتان و …هستند.

  از مشهورترین معماران مدرن می توان از فرانک لوید رایت،‌ فیلیپ جانسون، لودویگ میس ون‌درروهه، ایرو سرنین، لوکوربوزیه نام برد. و از آثار معماری مدرن در جهان می توان به خانه آبشار اثر فرانک لوید رایت، ویلای ساوا اثر لوکوربوزیه ، موزه گوگنهایم اثر فرانک لوید رایت ، خانه شیشه‌ای اثر فیلیپ جانسون ، اپرای سیدنی اثر ایرو سرنین ، برج سیگرام اثر میس ون‌درروهه اشاره کرد.

  شرکت معماری ویگرآرک که از برترین های شرکت طراحی معماری است در زمینه های طراحی و اجرای نورپردازی، طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی، طراحی محوطه، طراحی و اجرای نمای ساختمان، طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه، طراحی و اجرای کناف و … با پشتوانه نیروهای متخصص خود درحال فعالیت است و مشاوران آن آماده خدمت رسانی به شما دوستان گرامی می باشند.


  نظر خود را اضافه کنید

  آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلد های ضروری * هستند