معماری پست مدرن

  مقدمه ای بر معماری پست مدرن! 

  پست مدرن در فارسی یعنی فرامدرن که منظور دوره‌ای بعد از دوره مدرن است. اما نظریه های متفاوتی در مورد پست مدرن وجود دارد. عده ای بر این عقیده اند که پست مدرن دوره فراصنعتی است و عده‌ای پست مدرن را دور ه ای متفاوت از مدرن می‌دانند. پست مدرنی ها ادعا دارند عمده مشکلات جوامعی مانند مدرن کم ارزش شدن آبرو و حیثیت آدمی است. عقلانیت، کثرت‌گرایی، ايده ئولوژی، تاریخ، رسانه، زبان و تکنولوژی از جمله نظریات پست مدرن هستند. درواقع پست مدرن یک نظام در هم تنیده از فکر و اعتقادات است.

  در اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی بعد از افکار و عقاید دیکانستراکشن و مکتب های فکری اعتقادی غرب به میان آمد. پست مدرن جایگاه خود را یافت و در تمامی اروپا و آمریکا مخصوصا در بین دانشگاهیان، معماران، هنرمندان و حتی اجرا کنندگان برنامه ها، تبلیغات، رسانه ها و… گسترش یافت. در عقايد پست مدرنی ها توجه بسیاری بر قسمت های بومی و محلی در مقابل جهت بندی جهانی، فرعی، عینی و ذهنی می‌شود. این نظریه بیشتر بر تضاد ها، ناپایداری ها و.. تأکید می‌کند . اين اعتقاد هر جا وجود داشته باشد آن را به صورت مواجه شدن دو رقیب خواهید دید.در دیدگاه پست مدرن هنر راه شناسایی جهان است و صرف یک تجربه زیبایی نیست . اصلی ترین خصوصیت هنر در دیدگاه پست مدرن تقلید زیاد از سبك های متنوع است . هنر در دنیای پست مدرن چارچوب و معیار خاصی ندارد.

  شکل گیری معماری پست مدرن

  پست مدرن از دهه ۶۰ میلادی توسط یکی از شاگردان لویی کان به نام رابرت وينچوری به میان آمد . این سبک معماری انتقاد شدیدی به اندیشه منطقه گرایی مدرنیسم بود. ونچوری معتقد بود معماری تنها یک فن نیست بلکه نکات بسیار پیچیده ای در ساختمان ها وجود دارد که باید به آنها توجه کرد . ساختمان مادر ونچوری اولین بنای پست مدرن بوده است. ونچوري در طراحی ساختمان ها از پشت بام های شیبدار، پنجره، قوس در سردر ورودی و لوله دودکش استفاده می کرد که نشان دهنده خانه های غربی بود . معماری پست مدرن به معماری پاپ یا مردمی هم شهرت دارد.

  پست مدرن با ارائه عناصر گرم تر و روشن تر از اعتبار معماری مدرن در معماری و طراحی ساختمان کم کرد. پست مدرن براساس فرهنگ هر سرزمین و تاریخ آن انجام می گیرد و با چشم اندازی به گذشته و تاریخ هر ملت از معماری گذشته آن الهام می گیرد. در سبک معماری پست مدرن تزئینات داریم. ونچوری اینگونه بیان کرده است که از نظر وی خانه ها و ساختمان ها همه نمی توانند به یک شکل و فرم باشند و سبک بین الملل را رد می کند و معتقد به سبک محلی و زمینه گرایی در معماری می باشد و از نظر وی هر بنایی با توجه به فرهنگ و اقلیم و شرایط خاص آن محل طراحی و اجرا می شود. معماری پست مدرن ۵۰ سال در مقابل معماری مدرن به مقاومت پرداخت. این معماری تاثیر عمیقی را تا نیمه دهه ۸۰ میلادی در سراسر جهان گذاشت. پست مدرن در ایران بعد از انقلاب رواج یافت و بناهای آن در شهرهای بزرگ مانند تهران بنا شدند.

  ویژگی های معماری پست مدرن

  مهمترین ویژگی سبک پست مدرن بدون شرح بودن آن است . در عقاید پست مدرنی اولویت با جامعه محلی و بومی است . معماری پست مدرن تشکیل شده از شکل های هندسی ساده مثل مکعب ، هرم و استوانه که بارنگ های متضاد و روشن ترکیب شده‌اند . معماری پست مدرن در دو جهت مطرح می‌شود: اول از جهتی برای معماران که علاقمند به مفهوم های معماری اند و دوم برای عموم مردم که بومی اند به آسایش و… اهمیت می‌دهند . معماری پست مدرن یک معماری دورگه است. معماري پست مدرن از یک متافیزیک غیر معمول استفاده می‌کند

  پست مدرن یک جنبش انقلابی بوده نبوده است بلکه یک حرکت تدریجی است و آنچه را در سبک معماری مدرن از بین رفته است دوباره احیا کرده است .پست مدرنی ها به کثرت گرایی در مقابل وحدت گرایی مدرنی ها اعتقاد دارند. پست مدرنی ها به ترکیب رنگ ها ومتريالي بها می‌دهند که عامه مردم آنها را می پسندند و به آنها توجه می کنند این دقیقا برخلاف مدرنیسم هاست که عده خاصی به آنها توجه می‌کنند و آنها را درک می‌کنند . از دیگر خصوصیات پست مدرن استفاده از ظاهر انسانی و فرم طراحی قابل درک و قابل شناخت است.

  سبک معماری پست مدرن

  اطلاعات بیشتری در مورد سبک های معماری و معماری کلاسیک بدانید.

  سبک معماری مدرن وسبک معماری پست مدرن

  • سبک معماری مدرن بیشتر به خطوط افقی و عمودی اهمیت می دهد در حالیکه در سبک معماری پست مدرن به خطوط منحنی و نا معقول اهمیت داده می شود. در برخی موارد در معماری مدرن از خطوط منحنی و پست مدرن از خطوط افقی و عمودی به کار برده می شوند.
  • در معماری مدرن بر سادگی توجه می شد و اکثرا از رنگ های سرد استفاده می کردند مانند طوسی،سفید و … در مقابل ان معماری پست مدرن از تزئینات فراوان و مختلفِ الهام گرفته و رنگ های درخشان استفاده می شد.
  در کل می توان گفت معماری مدرن پاسخی برای نیاز های گوناگون انسان همینطور پیشرفت آن ها به وسیله ی متریال جدید و بدون توجه به گذشته ، سرزمین و فرهنگ بود؛ در حالی که سبک معماری پست مدرن با استفاده از همان متریال جدید سعی در بازگشت به گذشته واقلیم را داشته است.

  پست مدرن در جهان

  طبق معماری پست مدرن فرم ساختمان ها و بناها تحت تاثیر شرایط زیر قرار می گیرد : ویژگی های فرهنگی، اجتماعی، تاریخی و اقتصادی اشخاصی که از ساختمان ها استفاده می کنند . ویژگی های شهری ، خیابان ها ، میادین، کوچه ها، مغازه ها ،شرایط آب و هوایی و سرزمینی مثل رطوبت، سرما ، دما، گرما، جنگل، صحرا ، شیوه زندگی ساکنین ساختمان ، نیازهای ساکنین و پیش‌زمینه‌های ذهنی آنها.

  بناهای مهم در معماری پست مدرن

  دانشکده گوردون هال . موزه هنر سیاتل، بنای موزه یادبود آلن، کلیسای جامع،گرندویگ کرک ، ساختمان فرهنگی اجتماعی پرتلند ، ساختمان MI6 لندن و…. هستند.

  شرکت معماری ویگرآرک که از برترین های شرکت طراحی معماری است در زمینه های طراحی و اجرای نورپردازی، طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی، طراحی محوطه، طراحی و اجرای نمای ساختمان، طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه، طراحی و اجرای کناف و … با پشتوانه نیروهای متخصص خود درحال فعالیت است و مشاوران آن آماده خدمت رسانی به شما دوستان گرامی می باشند.


  نظر خود را اضافه کنید

  آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلد های ضروری * هستند