معماری کلاسیک

  در مورد معماری کلاسیک چه می دانید؟

  معماری کلاسیک سبکی است که از معماری روم و یونان به وجود آمده است . بعد از معماری کلاسیک بسیاری از سبک ها از عناصر آن استفاده کرده و باعث احیای مجدد معماری کلاسیک شدند که از جمله آنها می توان به معماری نئوکلاسیک اشاره کرد. از معماری کلاسیک استفاده شده در ایران می توانیم به سبک ظاهر شهری خانه ها و اداره ها در گذشته ایران اشاره كنيم. زمان معماری کلاسیک با اولین حماسه هومر ( سده  ۸ تا ٧ پیش از میلاد)  است . این زمان ، هنگامی است که رشد امپراتوری روم  ، ظهور مسیحیت  و افول امپراطوری روم اتفاق افتاد و این دوره تا اواخر دوره باستان ( سده ۴ تا ۷) ادامه پیدا می‌کند و تا (سده ۷ تا ۱۱ قرون وسطا ) تمام می شود . یونان کلاسیک نیز در واقع یک دوره زمانی ۲۰۰ ساله در ایین یونانی  است . این دوره (قرن ۵ و ۴ قبل از میلاد) را در فرهنگ یونانی در بر می‌گیرد . این دوره تحت تاثیر امپراتوری هخامنشی بوده و بعد از آن به استقلال رسیده است. یونان کلاسیک تاثیر عمیقی بر شکل‌گیری اساس تمدن امپراتوری روم و فرهنگ غرب داشته است.

  دوره های معماری کلاسیک

  معماری کلاسیک یونان شامل دوره های مختلفی است :

  – دوران و شیوه هندسی

  – دوران کهن

  – دوره کلاسیک

  – دوره هليسم

  ساختمان سازی به سبک معماری کلاسیک به ۲۰۰۰ سال قبل در غرب برمی‌گردد . سبک کلاسیک مانند سایر علوم ظاهر گوناگونی به خود دیده است . یک بنایی که به سبک کلاسیک ساخته شده است مانند یک داستان از یک جهت آورنده یک پیام است و از جهت دیگر در هر قسمت آن یک مسئله عمیق پنهان است.

  معماری یعنی هنر و علم طراحی بنا و ساختمان . معماری اجتماعی ترین هنر انسان بوده است و موضوع اصلی معماری این است که مکان را با متریال و راه های گوناگون به شیوه نوآورانه سر و سامان می‌دهد . آگوست در این باب می گوید:( معماری هنر سازماندهی فضا و این هنر از راه ساختمان بیان می شود).

  معماری کلاسیک همانطور که پیشتر گفتیم در یونان زمانی که دوره شکوفایی و ثبات تمدن و هنر بوده است به وجود آمد. معماری کلاسیک نشان دهنده اثرات اجتماعی و مذهبی یک ملت بوده و در نهایت زیبایی و کمالات اش به دنيا عرضه شده است. وقتی در یونان و يا در کل غرب انسان محوری بسیار با اهمیت بوده پایه معماری کلاسیک بنا شد و همه چیز را کاملاً علمی بنا کردند به همین خاطر گل و گیاه حضور کمتری را در معماری کلاسیک دارند و این دقیقا خلاف عرف و فرهنگ شرق بوده است.

  ويژگی های معماری کلاسیک

  ویژگی اصلی معماری کلاسیک هماهنگی و تناسب است. در دوره کلاسیک ستون سازی وارد حیطه بنا سازی شد. در معماری کلاسیک بنا ها طوری ساخته شده اند که ورودی ها دارای ستون‌های بلند هستند. ستون های تزیین شده از خصوصیات اصلی این سبك هستند به طوری که بسیاری اين سبک کلاسیک را به ستون ها و تزئینات خاصشان می شناسند. این ستون‌ها قامت دار سقف های بلند نیز می خواهند. از دومین خصوصیات معماری کلاسیک داشتن سقف بلند است. كه بر جلال و شکوه فضای کلاسیک می‌افزاید. داشتن سقف بلند در معماری کلاسيك باعث شده طراحان از این ویژگی استفاده کنند و از عناصر شلوغ بهره بگیرند. وقتی سقف های بلند وجود دارد حتما پنجره بلند نیز برقرار می‌گردد. پنجره هایی که از کف تا سقف نصب شده اند در معماری کلاسیک سومین ویژگی بارز هستند. این پنجره ها به بخش های کوچکتر تقسیم شده اند . این پنجره ها هم می توانند به صورت صاف و هم به صورت قوس دار باشند در هر صورت پنجره بلند نشان دهنده جلال و شکوه بنای کلاسیک است. نکته ای مهم و ضروری در ساختمان های کلاسیک، خطوط و فضاهای منحنی شکل است. به دلیل اینکه وسایل به شکل منحنی وگرد، حس آرامش، راحتی واصیل بودن به انسان می دهند. این گونه وسایل باید بیشتر در خانه هایی که دارای سبک کلاسیک هستند استفاده شوند.

  شما می توانید در مورد سبک معماری اینجا بخوانید.

   

  رنگ هایی که در سبک معماری کلاسیک می توان بکار برد دارای محدودیت هستند؛ رنگ های گرم وپخته. درواقع در این سبک معماری از رنگ دلخواه نمی توان استفاده کرد و باید دنبال رنگ مورد علاقه در رنگ های پخته وگرم گشت. پس به جای قرمز از زرشكی، به جای سبز از يشمی و به جای آبی از سرمه‌ای استفاده می شود. در حالت كلی رنگ‌هايی كه در سبك كلاسيك استفاده میشوند رنگ‌هايی هستند كه حتما با يكی از رنگ‌های سياه، قهوه‌ای يا طوسی مخلوط شده‌اند.

  در نتيجه سرمه‌ای، قهوه‌ای، زرشكی، يشمی، سدری، طلايی، برنزی، صورتی چرك و رنگ‌های مشابه بيشترين كاربرد رنگی را در اين سبك از دكوراسيون دارند اما نمی توان همه اين رنگ‌ها را با هم استفاده كرد. فضای غالب خانه شما بايد يك يا دو رنگ ثابت داشته باشد. نکته قابل ذکر این است که فضای خانه هایی که به سبک کلاسیک بنا می شوند باید دارای یک یا دو رنگ ثابت باشد، به همین علت رنگ هایی مانند سرمه ای، یشمی، قهوه ای، زرشکی، سدری، طلایی، برنز و صورتی چرک را بیشتر استفاده می کنند.

  شیوه های معماری کلاسیک

  شیوه های معماری کلاسیک

  شیوه های سبک کلاسیک دوریك ،  یونیک و کرنتین هستند که برگرفته از اجزای بدن انسان بودند.

  معماری کلاسیک دوریك: کاملا رسمی با ساختمان های بلندی که از سطح زمین بالاتر هستند . ستون ها از پایین به بالا باریک می شوند ویا بدنه ستون از پایین به بالا باریك شده و در قسمت میانی محدب شده و سر ستون ساده و بی تزئین نسبت ارتفاع به قاعده، ۶ به ۱

  معماری کلاسیک یونیك: ستون باریك و بلند با سر ستون پیچ خورده و حلزونی شكل هستند.  طرح ستون این سبک برای بیننده از هر طرف یکسان دیده می شود. نسبت ارتفاع به قاعده ستون در این شیوه ۱ به ۱ و ۱۸ به ۱ یعنی نسبت به ستون دوریسی بلندتر است و تعداد شیارهای روی بدنه ستون نیز ۲۶ عدد است. مهمترین عاملی  که تفاوت دوریک ویونیک را مشخص می کند ، تغییر شكل سر ستون است. ستون سنگی در سبک یونیک به جای اینكه مستقیماً روی سكوی پله دار قرار گیرد بر روی پایه ستون دایره شكلی که از سنگ یك پارچه تراشیده شده و دارای فرو رفتگی هایی نیز می باشد قرار می گیرد.

  معماری کلاسیک کرنتین: برای نخستین بار از کرنتین برای ستون ها در داخل معابد استفاده شد. سر ستون ها به شكل کاسه زنگ رو به بالا بودند.

  بناهای مهمی در معماری کلاسیک بنا شدند که از اهمیت ویژه ای برخوردارند .مانند شهر آکروپل یا ارگ آتن که روی آنها اقدامات خاص معماری اعمال شد . معبد پارتنون به سرپرستی فیدیاس و دو معماری های دیگر معبد الهه آتنا و معبد ارختئوم در دوره معماری کلاسیک بسیار پیشرفت داشتند .سنگ هاي آنها را تراش دادند و با متریال فلزی بسیار زیبا تر کنار هم قرار دادند.

  از مهمترین دستاوردهای معماری کلاسیک در معماری جهان معابد سنگی، آمفی تئاترهای روباز و فضاهای جمعی شهری مثل آگوراها که محل تجمع و برگزاری مراسم‌ها بودند.شرکت معماری ویگرآرک که از برترین های شرکت طراحی معماری است در زمینه های طراحی و اجرای نورپردازی، طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی، طراحی محوطه، طراحی و اجرای نمای ساختمان، طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه، طراحی و اجرای کناف و … با پشتوانه نیروهای متخصص خود درحال فعالیت است و مشاوران آن آماده خدمت رسانی به شما دوستان گرامی می باشند.


  نظر خود را اضافه کنید

  آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلد های ضروری * هستند