معرفی نورمن فاستر

  نورمن فاستر در ژوئن سال ۱۹۳۵ در منچستر دیده به جهان گشود. ایشان بعد از اینکه دوره متوسطه اش را در سال ۱۹۵۳ به پایان رساند منشی نیمه وقت تالار شهر منچستر شد. بعد آن راهی خدمت سربازی شد و در زمان خدمت سربازی اش در نیروی هوایی، در زمینه مهندسی الکترونیک کسب مهارت نمود و اطلاعاتی پیرامون کار هواپیما بدست آورد و در آخر، به خاطر میل زیادی که به هواپیماهای گلایدر داشت، خلبانی توانا شد. بعد از اینکه خدمت دوساله سربازی اش به پایان رسید، درسال ۱۹۵۵ در دفتر دو نفر از معماران منچستر شروع به کار کرد.

  سرانجام در دانشگاه معماری منچستر نام نوشت و به خواندن دروس نسبتا سنتی ( در مقایسه با دروس و رویکرد های متفاوت در انجمن معماران لندن و مدرسه ی معماری لیورپول ) مشغول شد. در دوران تحصیل توانست توانایی های خاصی را در حیطه راه های ترسیم و ارائه کسب کند.

  نورمن فاستر در سال ۱۹۶۱ موفق به اخذ دیپلم معماری و مجوز طراحی شهری شد. در این مدت هم، مدال برنز انجمن معماران منچستر را دریافت کرد. غیر ازاین، با اخذ بورسیه ی تحصیلی انجمن ساختمان سازان، به فلاوشیپ هنری رسید. بعد از آن برای خواندن دوره دو ساله ی تخصصی در دانشگاه ییل راهی آمریکا شد . او در امریکا از پل رادولف ، سرج چرمایف و وین سنت اسکالی تاثیر گرفت و در ان زمان با ریچارد راجرز و جیمز استرلینگ دیدار داشت.

  فاستر در سال 1962 موفق به اخذ مدرک فوق لیسانس معماری شد. بعد از آن گردش معمارانه را از سواحل شرقی ایالات متحده تا کالیفرنیا شروع و طی این سفر ، فرآیند گسترش معماری مدرن را از فرانک لوید رایت تا چالز آیمز مطالعه و پیگیری کرد.

  در سال ۱۹۶۳ به انگلستان رجوع کرد و با کمک ریچارد راجرز، گروه طراحی ” گروه ۴ ” را در لندن تاسیس کرد. از دیگر همکارانشان در این گروه سور راجرز، همسر ریچارد راجرز، و جورجیا والتون که با راجرز در انجمن معماران لندن درس خوانده بود، بودند. چندی بعد، وندی چیزمن ( فارغ التحصیل مدرسه معماری بارتلت دانشگاه لندن که بعدها با فاستر ازدواج کرد ) هم با آن ها به فعالیت پرداخت.

  معروفیت نورمن فاستر

  فاستر وهمکارانش در سال ۱۹۶۷ ساختمانی را طراحی کردند که او را در جهان معروف کرد. این بنا، کارخانه رلیانس در سوئد بود که آخرین ساختمان ساخته شده توسط این گروه است چرا که این گروه در آن سال منحل شد. نورمن و وندی فاستر با هدف ایجاد یک مرکز برای طراحی و تحقیقات، دفتر معماری فاستر و همکاران را تشکیل دادند. در سال ۱۹۷۴ فاستر برای سمت نایب انجمن معماری برگزیده شد. شرکت وی که در گذشته با یک شرکت نروژی به نام ” شرکت خطوط کشتی رانی فرداولسن ” فعالیت می کرد، دفتری در اوسلو تشکیل داد. در ابتدا فعالیت هایی برای این کارفرمای نروژی انجام می داد اما بعد از آن با کارفرماهای دیگر در سرار کشور به فعالیت پرداخت. در همین سال ها، ساخت دفترهای شرکت بیمه ویلیس، فابروداماس در ایپسوویچ تمام شد و این طرح، شرکت فاستر را در جهان معروف کرد.

  دوستان گرامی مطالبی در مورد 10 معمار برتر جهان و سبک های معماری را بیشتر بخوانید.

  معرفی نورمن فاستر

  فعالیت های نورمن فاستر

  ساخت مرکز های هنرهای تجسمی سانز بوری، شروع روشن و با اهمیتی در کار و فعالیت نورمن فاستر بود. ایشان با در مسابقه محدود طراحی ورزشگاه سرپوشیده فراکفورت آمین ، موفق به کسب جایزه طرح برگزیده ش . در این زمان ، معماری او در یکی از برنامه های مستند هنری BBC معرفی شد و مورد مطالعهقرار گرفت. همچنین به عنوان یکی از اعضای هیئت علمی دانشکده صنعتی هنر لندن برگزیده شد.

  در سال ۱۹۸۳ ، فاستر بالاترین رتبه این حرفه را از آن خود کرد و ” مدال طلای سلطنتی ” رشته معماری را دریافت نمود . این مدال ، جایزه بین الملی ارزشمندی است که در سال ۱۸۴۸ ، ملکه ویکتوریا برای پیشرفت حرفه معماری در نظر گرفته بود . فاستر در این سال به عضویت دانشگاه سلطنتی در آمد.

  در سال ۱۹۸۶ در مسابقه تغییر شکل و بازسازی یک سایت ۴۸ هکتاری در منطقه کینگزکراس در لندن موفق شد برنده شود. این پروژه، جزو بزرگترین و گسترده ترین طرح شهر سازی در اروپا است و دربردارنده تفکیک طیف وسیعی از عملکردهای گوناگون است. از این عملکردها ایستگاه تونل راه آهن متصل به پارک بزرگ را می توان نام برد که پیرامونش پر از ساختمانهای مسکونی و اداری است.

  دانشگاه و موسسه ی هنر و ادبیات آمریکا در سال ۱۹۹۲ در نیویورک، جایزه یادبود آرنولد برونر را به ایشان اهدا کرد. دانشگاه هامرساید به ایشان دکترای افتخاری اهدا نمود. برپایی چندین نمایشگاه در شهرهای پاریس، بوردوکس، رنس و آرسن سنان، اهمیت و اعتبار فاستر را در اروپا افزایش داد. در این سال، ایشان در چند مسابقه معماری پیروز شد که از مهمترین آنها فرودگاه جدید هنگ کنگ، پارک مشاغل برلین، مجموعه تسهیلات المپیک در منچستر و قسمت الحاقی آن به موزه ی ماقبل تاریخ در پرووانس را می توان نام برد .

  شرکت معماری سرنورمن فاستر و همکاران در آلمان، در مسابقه طراحی پارلمان جدید برلین پیروز گردید. سایر افتخارات وی در مسابقات معماری طرح موزه جنگ در هارتل پول و طرح مجموعه ی نمایشگاهی در لیسبون هستند.

  آثار برجسته نورمن فاستر

  – هتل هارمون

  – ورزشگاه کمپ نو

  – مرکز تجارت جهانی (ساختمان شماره ۲)

  – برج هرست

  – هرم صلح و دوستی

  – فرودگاه بین‌المللی کویت

  – مرکز تولید مک لارن

  – برج هرمیتاژ

  – موزه هنر داتونگ

  – ساختمان پارلمان آلمان

  – فرودگاه بین‌المللی هنگ کنگ ، چک لاپ کوک

  – دفتر مرکزی شرکت سوئیس ری

  – دفتر مرکزی شرکت بیمه ویلیس ،فابر و داماس ،ایپسوویچ

  – مجموعه الفیضیه ریاض عربستان سعودی

  – سا زهی پنوماتیک موقت برای شرکت فناوری رایانه ،همل همپ استید

  – شرکت رنو در انگلستان

  – پایانه مسافربری وفرودگاه استانزتد لندن

  – دفترها و استودیوهای جدید BBC در پورتلند

  – دانشکده حقوق دانشگاه کمبریج

  در این مقاله سعی شد تا به اختصار بخشی از زندگی نامه و آثار و فعالیت های شخصیت بزرگ معماری نورمن فاستر را بیان کنیم. با مطالعه زندگی بزرگان عرصه معماری می توانیم از تجربه های ایشان درس گرفته و در زندگی خود به کار بریم.

  شرکت معماری ویگرآرک که از برترین های طراحی معماری است در زمینه های طراحی و اجرای نورپردازی، طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی، طراحی محوطه، نمای ساختمان، طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه، طراحی و اجرای کناف و … با پشتوانه نیروهای متخصص خود درحال فعالیت است و مشاوران آن آماده خدمت رسانی به شما دوستان گرامی می باشند.


  نظر خود را اضافه کنید

  آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلد های ضروری * هستند