معماری باستانی

  معماری باستانی چیست؟

  معماری باستانی را باید با در نظر داشتن مثالی از آن گفت و گو کرد. از قدیمی ترین ساختمان های پیدا شده در فلات مرکزی ایران به بناي رنگ شده و زاغ تپه در قزوین ربط دارد. باید بررسی کرد که در گذشته یعنی قرن ٦و اوایل قرن ٧ با چه متریالی و چطور این بنا را مزین کردند ، که محل تجمع اجتماعات بوده است. امروزه بسیاری از بناها در شهرهای مختلف سراسر جهان به سبک معماری مدرن بنا می‌شود. مثلا در دبی برج خلیفه، برج عرب و …. بر اساس سبک مدرن بنا شده اند و بناهای بسیاری در سایر نقاط جهان نیز اینگونه بر اساس قواعد معماری مدرن هستند. با وجود این نمی توان بناهای بزرگ اسرارآمیز و بی همتای دوران باستان را نادیده گرفت. رمز و رازهایی در بناهای معماری باستانی وجود دارد که هنوز کشف نشده و محققان هنوز از نحوه ساخت آنها سر در نیاورد. هنوز هم معلوم نیست از چه وسایلی برای نقل و انتقالات آن سنگ های بزرگ استفاده شده، باستان شناسان سال‌هاست بر بناهای باستانی مانند دیوارچین، هرم بزرگ جیزه ،تاج محل هند و… بررسی می‌کنند اما هنوز موفق نشده به کسب اسرار آنها نشدند.

  معماری باستانی ایرانی

  آثار تاریخی، ساختمان‌ها، تپه هایی که از دوران باستان ایران باقی مانده‌اند همه بیانگر وجود هنر معماری این سرزمین در دوره هزار سال قبل بوده است. باستان شناسان زیادی که به مطالعه زندگی، گذشته و هنر مردم ایران پرداختند با شواهد و مدارک نشان می‌دهند اولین بناها و روستاها در این منطقه حداقل ده هزار سال قبل بنا شدند. این روستا های اولیه مانند گنج دره در نزدیکی کرمانشاه و زاغ تپه در قزوین هستند. متریال ساخت این بنا های اوّلیه از چينه گل یا خشت خام بوده است. محققان آغاز دوره نوسنگی در ایران را به ۹ هزار سال قبل می‌دانند و از ابتدای شروع این دوره تا روی کار آمدن دولت هخامنشی را به دو دوره نوسنگی (هزاره هفتم ق.م) و دوره مس و سنگ (حدود ۳۲۰۰ ق.م) تلقی می کنند. این دوره با کشف خط تمام شد. ۵ تا ۳ قبل از میلاد در ایران زمان مس و سنگ بوده با اینکه متریال سنگی استفاده نمی‌شد اما مس درتولید پاره ای از اشیا و ابزار استفاده می شد.

  زمان مفرغ در ایران از ابتدای هزاره دوم پیش از میلاد شروع شده و تقریبا ۱۲۰۰ پیش از میلاد زمان آهن نیز آغاز گردید و از این زمان اهن را به جای مفرغ  برای ساخت اسلحه و ابزار به کار بردند . از وقتی دوره آهن در ایران آغاز شد تولید سفالینه‌های نقش دار مخصوصا در غرب ایران شروع شد. انسان های قبل از تاریخ که در ایران بودند پارینه سنگی در سوراخ هایی که در قسمت‌های پر درخت بود درست می‌کردند و یا در عمق غار های سنگی کوهستان زندگی می‌کردند و اینگونه خود را از سرما و حمله حیوانات نگهداری می‌کردند . گیرشمن اولین سوراخ کردن غار ها را در تنگ پبده در کوه های بختیاری در سمت شوش يافت.

  این محقق نوآوران ظروف سفالی در جهان را ایرانیان مي نامد. گيرشمن هفت هزار سال پیش از میلاد را وقتی می دهند که انسان غارنشین برای سکونت به سمت دشت می آید که اولین محل سکونت بشری سیلک کاشان است . در آغاز شهرنشينی هنوز با ساخت خانه آشنا نبودند اما زمانی نگذشت که با چینه های گلی خانه های کوچکی بنا کردند. در دوره بعدی خشت گلی را ابداع کردند . این خشت‌ها آجرهای بیضی بودند که با دست درست و در آفتاب خشک می شدند . در پایان هزاره چهارم پیش از میلاد و فرهنگ کامل شده ایلام در جنوب غربی ایران خوزستان قسمتی از فارس ، كرمان ، قسمتی از شرق ایران ، بخش‌هایی از جنوب سرزمین های پست کنار رود های دجله و فرات ، با مرکزیت شهر شوش ظهور کردند .

  معماری باستانی

  در مورد معماری پهلوی و معماری پست مدرن را اینجا بخوانید.

  تمدن ایلام در معماری باستانی

  حکومت ایران در جنوب غرب ایران در اوایل هزاره سوم قبل از میلاد به پایتخت کشور ظهور کرد. و حدود ۲۲ قرن فرمانروایان آن در ایران حکومت کردند. مهمترین مناطق مربوط به این فرهنگ شوش، چغازنبیل وهفت تپه اند. طبق نظر محققان تمدن ایلام دشت خوزستان و قسمتهای شرقی ایران و کرمان را شامل می‌شد. بناهای به جا مانده از تمدن ایلام نشان‌دهنده تاثيرپذیری آن ها از فرهنگ سرزمینی بین النهرین بودند. چرا که این فرهنگ در کنار تمدن بین النهرین ساكن بود. مطالعات نشان می‌دهد که خط میخی ایلام از تغییر و تحول خط تصویری در داخل ایران ایجاد شده بود .یعنی پیدایش خط میخی نوآوری مردم ایران بوده است .در گذشته از آثار معماری شوش دیده نشده و اظهار نظر در این باره بسیار دشوار است از شواهد به جا مانده نشان داده شده در این زمان ساخت معابد شاخی رواج داشت چون در آن دوران شاه نماد اولوهيت  بوده است. آثار نیایشگاه مقدس چغازنبیل در سی کیلومتری شوش از بناهای معماری آن زمان بوده است.

  تمدن مانا ياماننا در معماری باستانی

  قبل از حکومت مادها فرهنگ مانا يا  ماننا در جنوب دریاچه ارومیه به پایتختی حسنلو وجود داشت .حوزه فرمانروایی آنها آذربایجان بوده است. جام زرین مشهور حسنلو در تپه حسنلو مربوط به تمدن ماناست. مانایی ها بر معماری مادها تاثیر داشتند و معماری خود آنها تحت تاثیر اوراتورها بود .

  تمدن مادها در معماری باستانی

  مادها قومي  آریایی از اقوام هند و اروپایی بودند .آنها در آذربایجان ،کردستان ، لرستان واصفهان ساکن بودند ، سه قسمت عمده که در تمدن آنها وجود داشت همدان ، ري ونسا در کرمانشاه بود . پایتخت آنها هگمتانه بود .از زمان مادها دخمه‌های در دل سنگ ها مانده که با آنها آرامگاه مادی می گویند .مقایسه دخمه های دوره مادها و هخامنشیان نشان می‌دهد آثار معماری زمان هخامنشی از زمان مادها ظرافت بیشتری داشته است.

  تمدن هخامنشی در معماری باستانی

  تاریخ معماری ایران با هخامنشی شروع شد و مهم ترین آثار بنا ها در این زمان بوده است . مانند آرامگاه ها ،آتشگاه ها وکاخ ها. بقاياي باقی مانده از تخت جمشید بیشتر شامل نقش برجسته است در این زمان بر سنگ حجاری بسیار توجه می‌شد و نقش برجسته مهمترین هنر هخامنشیان بود . قرینه سازی به همراه بالا بردن بزرگی و عظمت شاهانه از خصوصیات شاخص این زمان بوده است.

  شرکت معماری ویگرآرک که از برترین های شرکت طراحی معماری است در زمینه های طراحی و اجرای نورپردازی، طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی، طراحی محوطه، طراحی و اجرای نمای ساختمان، طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه، طراحی و اجرای کناف و … با پشتوانه نیروهای متخصص خود درحال فعالیت است و مشاوران آن آماده خدمت رسانی به شما دوستان گرامی می باشند.


  نظر خود را اضافه کنید

  آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلد های ضروری * هستند