مصالح ساختمانی

  اشنایی با مصالح ساختمانی!

  مصالح ساختمانی، متریالی هستند که از ان ها جهت ساخت‌وساز بهره گیری می گردد . تعداد زیادی از متریالی که به طور طبیعی به وجود می ایند مثل خاک رس، ماسه، چوب، سنگ و حتی شاخ و برگ‌های کوچک جهت بنای یک ساختمان استفاده می شوند . جز متریال و مواد طبیعی، بعضی از متریال تولید شده به وسیله انسان هم به طور ترکیبی، در بناسازی کاربرد دارند . در تعداد زیادی از سرزمین ها ، ساخت مصالح ساختمانی یک صنعت شده است . غیر از این، بهره گیری از این مواد ، شغل ها و حرفه های متعددی ، مانند نجاری، لوله‌کشی، سقف‌سازی و عایق‌کاری را ایجاد کرده است . این حرفه ها ، کار زیبا سازی بناها و ساختمان ها و.. را انجام می دهند.

  مصالح ساختمانی از نظر جنس

  مصالح ساده: این مصالح ساختمانی شامل فرآورده‌های معدنی، طبیعی یا مصنوعی که از یک نوع و یا متریال شبیه بهم ساخته شده اند مانند سیمان، شن، ماسه، کاشی، تیرآهن، بلوک و …

  مصالح مرکب: فرآورده‌های معدنی، طبیعی یا مصنوعی که از چند جنس مختلف ماده ساخته شده اند ؛ مثل ایرانیت، ایزوگام، ملات‌ها، بتن، آردوازها و …

  در مورد معماری کلاسیک و معماری پست مدرن را اینجا بخوانید.

  انواع مصالح از نظر نحوه تولید

  – مصالح پیش ساخته: متریال و مصالح ساختمانی که اول در کارخانه ساخته می شوند و بعد آن‌ها را به مکان ساخت وساز می اورند و از ان ها بهره مند می شوند مصالح پیش‌ساخته نام دارند ؛ مثل کاشی، سرامیک، آجر، سفال، تیرچه و بلوک، قیرگونی، آسفالت آماده و قطعات بتنی.

  – مصالح درجا: این مواد در مکان تولید ، ساخته می شوند مانند بتن درجا، ملات‌ها، قیرگونی درجا، اسکلت و چهارچوب‌های درجا

  انواع مصالح ساختمانی

  انواع مواد و مصالح ساختمانی از لحاظ منشأ و کاربردشان

  – مصالح طبیعی :این مواد در بر دارنده مواد معدنی هستند که در طبیعت وجود دارند مانند ماسه، خاک‌‎ها مخصوصا خاک رُس و مصالح سنگی.
  – چسباننده‌ها: به مواد معدنی یا مصنوعی که سبب بهم چسبیدن مواد و مصالح به یکدیگر می گردند ، چسب نام دارد مثل قیر.
  – ملات‌ها: متریال ترکیب شده چسبنده که از روی هم اوردن مواد حلّال یا چسب مانند آب و ذرات پرکننده به وجود می اید را ملات می گویند؛ مثل ملات کاه‌گل، گِل رُس، شفته آهک، ماسه آهک، گچ و خاک، ماسه سیمان و باتارد. که همه در مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار میگیرند.
  – قطعات: المان های معدنی استفاده شده در یک بنا قطعات نام دارند ؛ مثل آجرها، قطعه سنگ‌ها، کاشی، سرامیک، بلوک‌ها، جامِ شیشه، موزائیک و …
  – فلزات: مرکب ایجاد شده از ذوب و قالب‌گیری کانی‌های فلزی فلز نام دارد . مانند چدن، فولاد، آلومینیوم، مس، سرب و روی.
  – چوب: این مصالح ساختمانی شامل ترکیب برش از تنه‌ی درختان یا محصولات به وجود امده از خرده های ارّه‌کاری؛ مثل چهارتراش، تیرک، روکش‌های چوبی و نئوپان یا فیبر.
  – مواد آلی: مواد آلی شمال موادی مانند هیدروکربن که از تجزیه‌ی باز مانده جانوران و گیاهان به وجود می اید و در امور ساختمانی و عایق‌کار استفاده می گردند ؛ مثل قیرهای ساده و آسفالت‌ها، چسب‌ها، پی‌وی‌سی و…
  – مواد متفرقه: بقیه متریال و مصالحی که در کارهای ساختمانی استفاده می شوند و در سایر بخش جای ندارند ، عضو این بخش اند ؛ مثل پشم‌سنگ، پشم‌شیشه، چوب‌پنبه، گونی، آزبستن و لوله‌های ساختمانی.

  مواد و مصالح ساختمانی

  – شن و ماسه: «شن و ماسه» به دانه هایی گفته می شود که از تکه تکه شدن و یک سنگ که گوشه‌ی گرد یا تیز دارد ، به وجود می اید
  – خاک‌ها: مواد معدنی انبوه شده یا غیر انبوه با دانه های جامد و با فاصله از یکدیگر که سوراخ هایی در بر دارنده گاز و مایع مخصوص آب دارند ، خاک نام دارد .
  – گچ: محصولاتی که از مواد خام سنگ‌گچ طبیعی که نتیجه پخت و آسیاب در دمای ۱۶۰ تا ۱۸۰ درجه‌ی سلسیوس هستند و به نام «گچ ساختمانی» از ان ها یاد می‌شود. این محصول در واقع پودر سفید رنگ است که اگر با آب مخلوط شود بسیار محکم می شود.
  – آهک: محصولی که حاصل پخت مواد خام سنگ‌آهک طبیعی در حرارت ۹۵۰ درجه‌ی سلسیوس در کوره، است «آهک زنده» یا آهک ساختمانی نام دارد . این مصالح ساختمانی در واقع پودر سفید یا خاکستری رنگ است که در آب یا به با رُس محکم می شود .
  – سیمان: محصولی متشکل از مواد خام ، سنگ آهک و رُس به مقدار معلوم که نتیجه مخلوط شدن ، پخت و آسیاب در دمای ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ درجه‌ی سلسیوس در کوره است. این محصول به سیمان آبی معروف است . در واقع پودر سبز، قهوه‌ای یا سیاه است و بعد از مخلوط شدن با آب، سفت و محکم می شود. سیمان در برابر آب و رطوبت، محکم و قوی است. سیمان از دسته مواد چسبنده‌ای است که در هوا و درون آب گرفته می‌شود و دارای انواع مختلفی است.

  انواع سیمان: سیمان ها در نوع ها و رنگ‌های مختلف و با خواص گوناگون تولید می شوند و به بازار وارد می شوند که معروف ترین آن‌ها سیمان پرتلند است که بر مبنای استاندارهای ایران به ۵ نوع دسته بندی می شوند و دارای استفاده های گوناگون هستند. انواع دیگر سیمان سیمان رنگی، سیمان سفید، سیمان برقی، سیمان طبیعی و سیمان ممتاز هستند.

  – آب: با اهمیت ترین و اصلی ترین محصول ساختمانی، آب است که از راه رودخانه‌ها، سفره‌های زیرزمینی و … به دست می اید .
  – شیشه: شیشه محصولی است که از آسیاب ماسه سنگ‌های طبیعی و ذوب پودر سیلیس و تصفیه‌ی ناخالصی‌ها که قادر است ماده‌ای تماما شفاف یا نیمه شفاف و یا انعکاس دهنده باشد تولید می شود. مورد استفاده آن در پوشش شفاف درها و پنجره‌ها و دریچه‌های هواکش و بازدید، مصالح ساختمانی نماسازی شیشه‌ای، عینک، آینه، خودروسازی، صنایع بسته‌بندی و … است.
  – رنگ‌ها رزین‌ها و چسب‌های ساختمانی: محصولات مواد آلی، معدنی، صنعتی و مایع یا جامدی که در بردارنده همگونی و شاخصه پیوستگی بر سطح برای جلوگیری از پوسیدگی و زنگ‌زدگی هستند.
  – فلزات وفولاد
  – قیر
  – گونی ولیفه
  – پشم شیشه، پشم سنگ، آزبست
  – ایرانیت و آردواز و فرّوسیمنت
  – کاشی، سرامیک، سفال، آجر و قطعات پخته‌ی رُسی
  – بتن‌ها (سیمانی، آسفالتی و خاکی)
  – اجر
  – بتن‌ها (سیمانی، آسفالتی و خاکی)
  – مصالح مدرن

  مقاله ی انتخابی ما جهت آشنایی هر چه بهتر و بیشتر شما با مصالح ساختمانی بود. خواندن این مقاله این امکان را برای شما فراهم میکند تا انتخابی هرچه دقیق تر و مناسب تر با نیاز خود داشته باشید.
  شرکت معماری ویگرآرک که از برترین های طراحی معماری است در زمینه های طراحی و اجرای نورپردازی، طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی، طراحی محوطه،نمای ساختمان، طراحی و اجرای غرفه های نمایشگاهی و … با پشتوانه نیروهای متخصص خود درحال فعالیت است و مشاوران آن آماده خدمت رسانی به شما دوستان گرامی می باشند. با ما در ارتباط باشید.


  نظر خود را اضافه کنید

  آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلد های ضروری * هستند