تاریخچه و دلایل به کارگیری سازه LSF در کشورهای گوناگون

  استفاده از LSF به دلیل مزایای فراوان از جمله سرعت و کیفیت بالای ساخت و عملکرد لرزه ای مناسب در سال های اخیر در بسیاری از کشورهای دنیا رواج قابل توجهی یافته است. سازه LSF که از اعضای فولاد سرد نورد ساخته می شود از سال 1946 وارد صنعت ساختمان شد اما به دلیل اقتصادی نبودن کاربرد محدودی یافت. از سال 1990 به دلایل زیاد از جمله افزایش قیمت خوب و محدود بودن منابع تهیه آن، مشکلات زیست محیطی، نیاز به تولید سریع و انبوه مسکن و ضرورت استفاده از پیش ساختگی، سیستم LSF کاربرد وسیعی یافت به طوری که امروزه ای سیستم در آمریکا، کانادا، استرالیا، ژاپن و بسیاری از کشورهای دیگر در احداث ساختمان های تجاری و مسکونی کوتاه مرتبه و میان مرتبه کاربرد زیادی دارد.

  اشنایی با سازه LSF

  از آن جایی که کشورمان روی کمربند فعال زمین لرزه در جهان واقع شده است لذا سبک کردن ساختمان به روش های نوین از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. هدف عمده و اصلی از فن آوری نوین LSF در صنعت ساخت و ساز کاهش وزن ساختمان است.

  توجه به کیفیت بالای ساخت، افزایش دوام ساختمان و عمر مفید آن و بهبود عملکرد لرزه ای بناهای در دست ساخت تمایل به استفاده از سیستم های پیش ساخته را در دنیا افزایش داده است. از سوی دیگر تلاش برای رفع هر چه سریع تر کمبود مسکن در کشور های دنیا، ضرورت به کارگیری فناوری های نوین و استفاده از روش های صنعتی و پیش ساخته برای تولید ساختمان سبب شده مصالح پیشرفته به تدریج جایگزین مصالح سنتی شوند. به بیان دیگر متناسب با پیشرفت روش های جدید در ساخت ساختمان، با بهره گیری از فناوری های پیشرفته، مصالح ساختمانی جدید و با کیفیت بالا و بهره وری بسیار زیاد در مقایسه با مصالح سنتی تولید می شوند.

  کمبود منابع مورد نیاز برای تامین مصاصح ساختمانی و لزوم صرفه جویی در مصرف مصالح و استفاده بهینه از آن ها تمایل به استفاده از اعضای جدار نازک سرد نورد شده به منظور انجام ساخت وساز سریع را افزایش می دهد.

  نحوه اجرای سازه LSF

  برای اجرای سیستم ساختمانی LSF همانند سایر سیستم های رایج ساختمان سازی ابتدا طرح های معماری و سازه ای و سپس نقشه های اجرایی تهیه شده و بر اساس آن سیستم اجرا می شود.

  برای نصب دیوارها و برپایی سیستم شالوده نواری به عمق چهل تا پنجاه سانتی متر اجرا می شود. پس از آرماتوربندی، قالب بندی و بتن ریزی انکربولت ها در فواصل استاندارد داخل شالوده تعبیه می شوند تا با استفاده از آن ها بتوان دیوارها را اجرا نمود. فواصل استاندارد معمولا بین چهل تا شصت سانتی متر می باشند.

  پس از اجرای پی نوبت به برپایی دیوارها می رسد. برای اجرای دیوار با استفاده از انکربولت هایی که از قبل به این منظور کار گذاشته شده اند، ابتدا تراک های کف نصب می شوند و سپس استادها به صورت کشویی داخل تراک کف قرار می گیرند. منظور از تراک اعضای افقی است که از بالا و پایین به صورت کشویی استادها را در بر می گیرند. استاد ها اعضای قائم و اصلی در برپایی دیوارها می باشند که نقش آن ها در سیستم سازه ای، تحمل بارهای ثقلی است. بنابراین اجزای تشکیل دهنده دیوارهای یاریر و غیر باربر سیستم ساختمانی LSF، استاد ها و تراک ها می باشند که به شکل پانلی بارهای عمودی و جانبی را به تکیه گاه انتقال می دهند.

  نکته جالب در اجرای مهاربندها در سازه LSF این است که بر خلاف سازه های فولادی معمولی که مهاربندهای ضربدری تنها در دو انتهای خود به قالب اتصال دارند، در سیستم LSF مهاربندها علاوه بر اتصال انتهایی، با استفاده از پیچ های خودکار به تمام استادهای میانی نیز متصل می گردند.

  سقف

  شیوه های اجرایی گوناگونی برای سقف ها و بام در سیستم LSF بکار گرفته می شود به طوری که انواع بام ها از فرم های ساده مسطح گرفته تا بام های متقاطع با شیب های غیر مساوی قابل اجرا می باشند. دو نوع از معمول ترین شیوه اجرای بام ها عبارتند از:

  • خرپاهای سقفی که معمولا از قسمت جلو تا عقب بنا را پوشش می دهند.
  • سیستم های تیر ریزی مسطح که معمولا بین تکیه گاه ها یا دیوارهای باربر مشترک برای اجرای سقف های صاف استفاده می شود.

  پوشش این نوع سقف ها معمولا با بتن ریزی و یا با نصب تخته های چوبی یا گچی انجام می شود. در مناطقی که وزش باد شدید داشته و یا زلزله خیز می باشد، قاب سقف را باید مهاربندی کرد. علاوه بر آن برای مقاومت در مقابل باد و بلند شدن بام  باید اتصال مناسبی بین دیوارهای باربر و سقف انتخاب نمود. اجرای فوم و روفیکس علاوه بر ایجاد عایق صوتی و حرارتی مناسب ، از نفوذ شیره بتن در هنگام بتن ریزی جلوگیری می نماید.

  تاسیسات

  همان طور که گفته شد مقطع CFS که به عنوان تیرچه های سقف یا استادهای دیوار به کار می روند در طول عضو دارای سوراخ هایی بوده که برای عبور و نصب تاسیسات از آن ها استفاده می گردد. با توجه به پیش ساخته بودن سیستم و بهره گیری از اتصالات پیچی امکان دسترسی به اتصالات جهت تعمیر، ترمیم و یا تعویض برخی قطعات به سادگی امکان پذیر بوده و به عنوان یکی دیگر از مزایای سیستم LSF که منجر به افزایش عمر مفید ساختمان نیز خواهد شد محسوب می گردد.

  مزایای استفاده از سیستم LSF در صنعت ساخت و ساز کشور

  • انعطاف در طراحی – تنوع در مصالح نما – برآورده نمودن الزامات مربوط به استانداردهای ساختمان – طراحی یک سیستم مدرن ساختمانی – رعایت مقررات مبحث 19 به صورت خودکار
  • سرعت در اجرای سیستم – کاهش هزینه نیروی کار – زمان کم توقف – فعالیت موازی و بدون وقفه در دیگر بخش های ساختمان – امکان انجام تعمیرات و مقاوم سازی سریع بدون ایجاد خلل در کاربری – سهولت در نصب سیستم های تاسیساتی – نیاز کم به تجهیزات – نیاز به فضای کم کارگاهی – ایمنی در محل کارگاه – پیش ساختگی و تولید انبوه – سبک بودن سازه – کاهش هزینه ها
  • هزینه های بهره برداری کمتر – عملکرد صوتی خوب – محیط داخلی سالم – مقاومت در برابر آتش – مقاومت در برابر زلزله و طوفان های شدید – افزایش فضای مفید داخلی
  • مصالح کمتر و قابل بازیافت بودن – ترافیک کمتر و حمل و نقل – جلوگیری از اتلاف انرژی – پاکیزگی کارگاه ساختمانی – کاهش مصرف انرژی
  • نیاز به ماده اولیه به مراتب کمتر نسبت به سیستم های سنتی – امکان بازیافت ضایعات ساختمانی به طور کامل

  مقاله ی انتخابی ما جهت آشنایی هر چه بهتر و بیشتر شما با سازه LSF بود. خواندن این مقاله این امکان را برای شما فراهم میکند تا انتخابی هرچه دقیق تر و مناسب تر با نیاز خود داشته باشید. شرکت معماری ویگرآرک که از برترین های طراحی معماری است در زمینه های طراحی و اجرای نورپردازی، طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی، طراحی محوطه،نمای ساختمان، طراحی و اجرای غرفه های نمایشگاهی و … با پشتوانه نیروهای متخصص خود درحال فعالیت است و مشاوران آن آماده خدمت رسانی به شما دوستان گرامی می باشند. با ما در ارتباط باشید.


  نظر خود را اضافه کنید

  آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلد های ضروری * هستند