تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی

  مقدمه ای بر تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی!

  تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی موضوعی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. کلیه اجسام و چیزهایی که در پیرامون ما قرار می گیرند به طریقی بر روح و روان ما اثر دارند. در جهان ما کلیه اجسام رنگی اند و رنگ‌ها توانایی عجیبی در عوض کردن روحیه‌ی ما دارند. بهره گیری از لغاتی مانند رنگ‌های شاد، رنگ‌های ملایم، رنگ‌های غمگین، رنگ‌های روح‌افزا و جملاتی مانند آن ها به طور کل نشان از این است که انسان‌ قادر است با رنگ‌ها ارتباط برقرار کند.

  زندگی ما در فضاهای گوناگونی می گذرد از جمله خانه، اداره، مغازه های گوناگون، باشگاه‌ و… . هر مکانی دکوراسیون خاص خود را دارد ؛به طوری که اصولا می توان از سبک دکور فهمید که در چه مکانی هستیم. رنگ‌ها از عناصر مهم دکوراسیون اند و دکور ها را از هم متمایز می کنند. وقتی می خواهیم در مورد دکوراسیون داخلی مکانی کاری انجام دهیم، ابتدا سراغ رنگ ها می رویم و اینکه لوازم دکوراسیون مان بر اساس چه رنگ یا رنگ‌هایی برگزینیم. رنگ‌ها در طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی به طور تصادفی قرار نمی گیرند و ما با دقت به خصوصیات مکان مورد نظر، رنگ را انتخاب می‌ کنیم.

  تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی چیست؟

  – رنگ‌ها غیر از اینکه در زیبایی و جذابیت مکان نقش دارند می‌توانند در تنظیم نور مکان هم نقش موثری دارند. اگر رنگ‌های تیره به کار بریم، فضای داخلی تیره‌تر دیده می شود؛ این در صورتی است که رنگ‌های روشن سبب روشنایی بیشتر می شوند. از علت های این موضوع «بازتاب» است. رنگ‌های تیره نور را جذب کرده حال آنکه رنگ‌های روشن می توانند نور را انعکاس دهند و باعث بازتاب آن شوند.

  – تاثیر بر احساسات می تواند از مهم ترین موارد تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی برشمرده شود.

  – برانگیختن احساسات و ایجاد حال و هوای ویژه در فضا

  – تمرکز و یا انحراف توجه

  – تنظیم اندازه مکان براي این که کوچکتر و یا بزرگتر دیده شود

  – تقسیم و تعیین فضا

  – هماهنگی مکان

  – تقویت هوش و خلاقیت

  این ها تنها چند مورد از تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی است که در اینجا ذکر شد.

  شما می توانید در مورد انواع سبک های معماری و معماری مدرن بیشتر بخوانید.

  روانشناسی تاثیر رنگ ها در دکوراسیون داخلی

   احساسات و تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی

  همان طور که قبلا ذکر شد رنگ‌ها بر احساسات ما اثر دارند . احساسات گوناگونی مثل هیجان ، شور و شعف ، آرامش ، غم و… همه این حس ها با دیدن رنگ‌ها در ما برانگیخته می‌شوند . نمونه ای از این امردر ، نحوه ی لباس پوشیدن ما در مکان گوناگون مشهود است . پس اشنایی با رنگ‌ها و کاربرد درست آن‌ها یک هنر محسوب می شود و با استفاده درست از نظریات رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی قادر خواهیم بودآن را طوری به کار بریم که بر احساسات سایرین اثر خوبی بگذارد و احساساتشان را مدیریت کند.

  روانشناسی رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی

  – رنگ قرمز: قرمز منبع انرژی است که هرچه پررنگ تر باشد، انرژی آن هم بیشتر خواهد بود . به همین خاطر این رنگ قادر است به شدت سبب ترشح آدرنالین در افراد گردد . این رنگ برای اتاق نشیمن یا فضای غذا خوری بسیار مناسب است. چرا که قادر است ساکنین را به صحبت با هم راغب کند.

  در مورد رنگ قرمز و تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی می توان با بهره گیری از این رنگ در ورودی ها، حس نخستین خوبی را به اطرافیان بدهد. چون رنگ قرمز سبب افزایش فشار خون، سرعت تنفس و ضربان قلب می گردد ، بهره گیری از آن در اتاق خواب خوب است .

  ـ رنگ زرد: رنگ زرد رنگی نشاط‌ آور است؛ این رنگ، رنگ پرتوهای خورشید و پر از انرژی است. برای فضای آشپزخانه ، غذا خوری و فضای حمام‌ مطلوب است. در مکان ها و فضاهای کوچک هم رنگ زرد قادر است حس مثبت به دیگران بدهد. این رنگ با اینکه یک رنگ شاد است اما به کارگیری آن برای رنگ اصلی دکوراسیون داخلی توصیه نمی گردد.

  این طور دیده می شود که اشخاصی که اغلب در فضاهای زرد رنگ قرار می گیرند، در زمان طولانی بیشتر در معرض آسیب قرار دارند. همین طور کودکان در اتاق‌های زرد زیادتر گریه می‌کنند؛ چرا که این رنگ بعضی وقت ها احساساتی مثل خشم و ناامیدی را هم در افراد به وجود می‌آورد .از زرد و تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی باید گفت که اصولا از رنگ زرد برای تحریک اعصاب بهره می گیرند .

  ـ رنگ آبی: این رنگ به رنگ آرامش مشهور است؛ چون که این رنگ آسمانی است که به آدم آرامش می دهد. معمولا این رنگ برای اتاق خواب و حمام پیشنهاد می گردد. رنگ آبی فشار خون و ضربان قلب را کم می کند و تنفس را کند می‌کند. به همین علت بهره گیری از این رنگ برای رنگ اصلی بعضا سبب راکد شدن و احساسات نامطلوب می گردد. اگر می خواهید از آبی به عنوان رنگ اصلی دکوراسیون داخلی بهره بگیرید ، خوب است که احساس سردی آن را با برگزیدن رنگ‌های گرم برای بقیه عناصر دکوراسیون مثل مبلمان یا پرده‌ها از بین ببرید.

  آبی فیروزه‌ای برای محل‌هایی مانند سالن‌های اصلی که تعداد زیادی از افراد در آن هستند و یا آشپرخانه‌های وسیع توصیه می گردد. اما سعی کنید از آبی تیره خیلی استفاده نکنید ؛ چرا که این رنگ سبب غم و اندوه شده و بهره گیری از آن برای رنگ اصلی در بین دیگر رنگ‌های دکوراسیون داخلی می‌تواند تاثیر بدی بر روحیه‌ی اشخاص بگذارد .

  ـ رنگ سبز: سبز معمولا برای کلیه فضاها، رنگی مطلوب است. بهره گیری از رنگ سبز برای رنگ اصلی دکوراسیون داخلی سبب آرامش شده و استفاده از آن در آشپزخانه سبب طراوات و شادابی می شود. روانشناسان رنگ سبز را باعث استراحت روح انسان می‌دانند. رنگ سبز می تواند به قدرت باروری مدد رساند، به همین علت برای اتاق خواب یک رنگ خوب است.

  ـ رنگ بنفش: بنفش، هم یک رنگ سرد و هم یک رنگ گرم به حساب می اید و ویژگی های رنگ‌های سرد و گرم را با هم دارد . رنگ بنفش تیره رنگی کلاسیک و چشم‌گیر برای دکوراسیون داخلی است . رنگ بنفش روشن برای اتاق خواب هم مطلوب است ؛ این رنگ اثرات مطلوب رنگ آبی را دارد اما خوصیات بدی مثل احساس خستگی را هم در خود دارد .

  ـ رنگ نارنجی: این رنگ باعث به وجود آمدن حس شور و شوق و هیجان می گردد و یک رنگ پر انرژی است. این رنگ برای اتاق خواب یا اتاق نشیمن مطلوب نیست اما برای دکوراسیون داخلی مکان‌های ورزشی مانند باشگاه‌ها خوب است.

  در این مقاله سعی شد که هر چند کوتاه به تاثیرات رنگ ها در دکوراسیون داخلی اشاره کنیم. شما دوستان گرامی می توانید برای ایجاد محیطی دوست داشتنی و گرم و مناسب از مشاوران شرکت معماری ویگر آرک بهره گیرید. این شرکت معماری از ابتدای مراحل ساختمان سازی و طراحی معماری تا طراحی و اجرای نورپردازی، طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه، نمای ساختمان و محوطه سازی می تواند در خدمت شما عزیزان باشد.


  نظر خود را اضافه کنید

  آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلد های ضروری * هستند