اسکلت مقاوم برابر زلزله

  مقدمه ای بر اسکلت مقاوم برابر زلزله!

  اسکلت مقاوم برابر زلزله موضوعی است که در این مقاله به بحث در مورد آن خواهیم پرداخت. در بین اکثریت یک فکر اشتباه جا افتاده است که بناهای فلزی در برابر زلزله مقاوم اند! و یا بناهای بتنی در برابر زلزله مقاوم ترند! این یک باور کاملاً غلط است چرا که می‌توان هم سیستم بتنی و هم سیستم فلزی را با مقاومت های گوناگون تولید کرد که هر دو در برابر زلزله مقاوم باشند. در اصل عامل مهم، طراحی درست سازه است. اما باید خاطر نشان کرد سیستم اسکلت بتنی به خاطر بالا بودن وزن سازه در زلزله نیروی بیشتری را تحمل میکند.

  عوامل موثر در اسکلت مقاوم برابر زلزله

  – طول عمر: این اصل نیز قابل تامل است که سازه های بتنی دارای یک عمر طراحی اند. یعنی سازه بتونی برای یک بازه معین عمر می کند. حال ممکن است این عمر تا ۶۰ سال باشد. بتن با سپری شدن عمر دچار افت و خیز می شود که در آخر باعث اثرگذاری منفی در کار سازه زمان رخداد زلزله می شود. اما در سازه های فلزی با گذشت عمر اتفاقی برای مقاومت سازه نمی‌افتد و اين یکی از مزایای سازه فلزی است.

  – ارزش اسقاط: نکته ای که در اسکلت مقاوم برابر زلزله و تولید سازه هایی که در کشور ما ساخته می شوند کمتر توجه می شود مسئله اسقاط سازه است. یعنی در زمان خراب شدن سازه ساختمان فلز ارزش اسقاط بیشتری دارد و هزینه خراب شدن آن کمتر از سازه بتنی است و این نیز یکی از مزايای سازه‌های فلزی است.

  – مقاومت در برابر آتش سوزی: فولاد در برابر حرارت و آتش سوزی از مقاومت کمتری برخوردار است و با حرارت دیدن مقاومتش از بین می رود. اما اسکلت بتنی مقاومت بهتری در برابر حرارت و دما دارد این نکته مهم را باید مورد توجه قرار داد که می‌توان توان مقاومت در برابر حرارت سازه فولادی را با ایجاد تغییراتی در آن که هزینه بر هم هستند زیاد کرد. پس مقاومت بیشتر سازه بتنی در برابر حرارت یکی از مزایای آن به شمار می رود.

  – آسانی اجرا: یکی از مسائل مهم در امر سازه که باید به آن توجه شود سهولت استفاده از آن است. در انتخاب سیستم سازه باربر فلزی یا بتنی باید به امکانات اجرا نیز توجه کرد. اسکلت فلزی به خاطر حساسیت در برشکاری، جوشکاری، حمل و نقل و نصب به توجه، کارآمدی و حرفه ای بودن نیروی کار نیاز دارد در حالی که اسکلت بتنی نسبت به سازه فولادی آن‌چنان به تخصص، حرفه و حساسیت را نیاز ندارد. با توجه به حال کنونی کشور ما این سهولت اجرا برای سازه بتنی یک مزیت به حساب می‌آید. هزینه ساخت فولاد به کار برده شده برای تولید یک سازه فولادی که دارای مقاومت معلوم است در صورتی که به درستی تولید شود نسبت به فولادی که برای ساخت سازه بتنی به کار می رود یا همان اندازه مقاومت اصولا ۳۰ درصد بیشتر است. به همین خاطر هزینه اجرای سازه فولادی بیشتر است. مدیران برای کاهش هزینه در ساخت و اسکلت بندی اسکلت بتنی را انتخاب می کنند.

  – زمان اجرا: سازه های فلزی چون طبقات همزمان بنا می شوند، سرعت عمل بیشتری نسبت به سازه بتنی دارد اگر سازه فولادی از کارخانه ساخته شود مدت زمان صرف شده بیشتر کاهش می یابد. اما به خاطر اینکه در اجرای پروژه اسکلت بتنی هر طبقه بعد از طبقه بعدی خود و رعایت زمان گیرش اولیه بتن انجام می شود سرعت عمل کمتری دارد. بالا بردن سرعت اجرای پروژه هایی با سازه فلزی باعث کم شدن هزینه های بالاسری و زمان بهره برداری پروژه می‌شوند، که جبران کننده قسمتی از هزینه های تولید است. بعضی سازه ها در برابر زلزله مقاومت بیشتری دارند و بعضی تماما آن از بین می‌روند. عوامل متعددی می تواند کارکرد سازه را تحت تاثیر قرار دهد.

  شما می توانید مطالب بیشتری در مورد سبک های معماری و 10 معمار برتر جهان را مطالعه فرمایید.

  عوامل مقاومت اسکلت برابر زلزله

  سایر عوامل موثر در مقاومت اسکلت برابر زلزله

  – شکل ساختمان: ساختمان ها با ظاهر متفاوت استقامت متفاوتی هم دارند. اشکال هندسی مثل مربع یا مستطیل اصولا از مقاومت بیشتری نسبت به بناهایی با اشکال O ،H ، T، L یا ترکیبی از آنها دارند.

  – مواد به کار رفته در بنا: در بیشتر ساختمان های سراسر جهان از بتن بهره می‌گیرند. بتن از ماسه، شن و سنگ خرد شده تشکیل می شود. این متریال با سیمان کنار هم قرار می‌گیرند. مواد دیگر نیز مانند فولاد، چوب، آجر و ترکیبی از این ها نیز استفاده می شوند. هر کدام از اینها مقاومت متفاوتی دارند موادی که دارای انعطاف پذیری بیشتری هستند. مقاومت بهتری هم دارند. مثلا فولاد و آلومینیوم انعطاف پذیرتر و مقاومت آنها بیشتر است.

  – ارتفاع بنا: ارتفاع متفاوت بنا مقاومت های مختلفی را نیز نشان می‌دهند .

  – خاک زیربنا

  – جغرافیای ناحیه

  – بزرگی و مدت طول کشیدن زلزله

  – جهت و فرکانس لرزه

  – تعداد لرزه هایی که قبلا ساختمان به خود دیده و خسارت های احتمالی آن

  – کاربرد ساختمان ( بیمارستان ،آتش نشانی ،اداره و …)

  – نزدیکی به بقیه ساختمان ها: برخی معتقدند اسکلت فلزی در برابر زلزله مقاوم تر است حال آنکه تولید کنندگان صنعت بتن بناهای بتنی را مقاوم تر می دانند. در واقع می توان گفت سازه های یکپارچه از مقاومت بیشتری برخوردارند، سازه هایی که با جوش به هم متصل می شود آسیب پذیری بیشتری در برابر زلزله دارند حال آنکه سازه هایی که با پیچ و مهره به هم وصل می شوند بهترند.

  مقاوم سازی اسکلت مقاوم برابر زلزله

  متخصصان مقاوم سازی با دقت به اطلاعات بدست آمده از سازه موجود طرح های مقاوم سازی را مطالعه و در نهایت بهترین طرح را پیشنهاد داده اند . در ادامه چند نمونه از طرح های مقاوم سازی ذکر شده است:

  – ورق های کامپوزیتی FRP

  – ترمیم ترک بتن با استفاده از تزریق رزین اپوکسی و پکرگذاری

  – مقاوم سازی سازه های بتنی با استفاده از ژاکت بتنی و فولادی و اضافه نمودن دیوار برشی

  – ورق سرتاسری یا ژاکت بتنی در ستون های فولادی پاباز (ستون دوبل بست دار)

  – مقاوم سازی سقف های طاق ضربی با اجرای یک شبکه فولادی به همراه بتن بر روی سقف

  – تقویت سازه های بنایی با استفاده از میلگردهای کامپوزیتی FRP

  در این مقاله سعی شد مطالبی در مورد اسکلت مقاوم برابر زلزله و عومل موثر در آن و همچنین تفاوت های اسکلت فلزی و بتونی را بیان کنیم. همچنین راهکار های مقاوم سازی اسکلت مقاوم برابر زلزله نیز مطرح شد که امیدواریم از مطالعه این مطالب بهره گیرید. شما دوستان گرامی می توانید برای ایجاد محیطی مقاوم و مناسب از مشاوران شرکت معماری ویگر آرک بهره گیرید. این شرکت معماری از ابتدای مراحل ساختمان سازی و طراحی معماری تا طراحی و اجرای نورپردازی، طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه، نمای ساختمان و محوطه سازی می تواند در خدمت شما عزیزان باشد.


  نظر خود را اضافه کنید

  آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلد های ضروری * هستند