سبک های معماری

سبك های معماری چه هستند؟

معماری از کار آمدترین و با ارزش ترین دستاوردهای انسان است. معماری و سبک های معماری در بسیاری از مسائل اطراف ما دخیل هستند . معماری یکی از بهترین ابزار برای نشان دادن فرهنگ و پیشینه اجدادی یک مکان است . امروزه معماری فرم های نو و تازه ای را به خود دیده است . در واقع معماران امروزه سعی دارند اثر خود را با عناصر معماری قدیم ترکیب کنند و نمونه یک معماری نو را پیش آورند. معماری دارای سبک های مختلفی است. سبک های معماری متنوع با همه زندگی ما عجین شده‌اند و اطراف ما را در بر گرفته‌اند . سبک های معماری را بر اساس فرم ها ، تکنیک ها، مواد، دوره زمانی، منطقه و کلیه عوامل اثرگذار به دسته های مختلف تقسیم بندی می کنند.  با مطالعه سیر تکاملی گذشته معماری به سبک های معماری می توان پی برد. در واقع سبک معماری راهی است برای دسته بندی با تمرکز بر ویژگی های خاص که باعث ایجاد سبک خاص می شود.

معماری بر اساس مکان: سبک معماری جهان اسلام ، معماری اسلامی ایرانی.

سبک های معماری بر اساس زمان: معماری صدر مسیحیت ، معماری کلاسیک

سبک های معماری بر اساس اعتقادات : معماری جهان اسلام ، معماری مدرن ، معماری پست مدرن

ترکیبی از سایر سبک های معماری :  معماری جهان اسلام ، معماری پیش از اسلام

انواع سبک های معماری

معماری كلاسيك: زمان معماری کلاسیک به ۸۵۰ سال پیش از میلاد  تا ۴۷۶ سال پس از میلاد برمی گردد.  این سبک معماری پایه تمام معماری ها قرار دارد.  هماهنگی جذابیت ظاهری و عظمتی که در این سبک وجود دارد پیش زمینه ای برای ایجاد طرح های نوآورانه و خلاقانه آماده کرده است . در یونان و روم مناطق مهم شهر و عبادتگاه ها بر اساس این سبک معماری کلاسیک بنا شده اند.

معماری روم شرقی: زمان این معماری به ۳۳۰ تا ۱۴۵۳ میلادی برمی‌گردد . سبک معماری روم شرقی به سبک بیزانس نیز مشهور است.  این معماری در زمان خلق، همگان را متعجب نمود . معماری بیزانس با تجملات ، گنبد های زیاد و تمرکز بر جزئیات خلق را به خود خیره کرده بود . از این معماری برای ساختن کاخ های سلطنتی استفاده می شد . بر اساس این معماری کاخ ها را تجملات زیبا و با جزئیات تامل برانگیز می ساختند و به قدرت و ثروت کاخ شاه کاخ می افزودند . ضمن ساخت کاخ ها مساجد و کلیسا های زیادی هم بر اساس سبک روم شرقی بنا شدند.

معماری رمانسك: دوره زمانی این معماری به ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ میلادی برمی‌گردد . این معماری همان معماری رومی وار است که در قرون وسطا استفاده می شد . در این سبک معماری سازه ها خیلی بزرگ و با وزنی بسیار بالا بودند اما ظاهر ساده ای داشتند.  بنایی که با معماری رومی وار ساخته می شود دیوار آن بسیار سنگین و محکم اما پنجره های آن کوچک و خبری از تجملات نبود .

معماری گوتيك: دوره زمانی این معماری قرن ۱۲ تا ۱۶ میلادی بوده است . این سبک معماری در واقع تغییر و تحولی را در سبک های معماری ارائه داد . معماری گوتیک سبک معماری اروپایی ها بود . در این سبك اروپایی‌ها بنايي را ساختند که از بناهای قبلی بلندتر اما سازه‌های آن سبك تر بودند و تجملات بیشتری در آنها به کار رفته بود.  اصلی ترین خصوصیت بنای گوتیك که بیشتر در کلیسا ها مورد استفاده قرار می‌گرفت ساخت طاق نوک تیز بود . این سبك طرفداران بسیاری داشت به طوری که در اواسط قرن ۱۸ تا ۲۰ میلادی مجددا این طرح را زنده کردند و با قدرت بیشتری از آن استفاده شد.

سبک معماری گوتیک

معماری رنسانس: این معماری در قرن ۱۴ تا ۱۷ میلادی در اروپا به وجود آمد . این سبک معماری در اصل قوانین معماری را کلاسیک را استفاده کرد و در واقع به معماری کلاسیک ظاهری جدید پوشاند . معماری رنسانس با رعایت اصول معماری کلاسیک ان را به روز رسانی کرد و به تجملات آن افزود .

معماری باروک: به دوره زمانی ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ و پنجاه میلادی برمی‌گردد . در این دوره زمانی توجه به زیبایی ها و تجملات در معماری بسیار افزایش یافت . این زمان دقیقا زمانی بود که کلاه گیس نمایشی به میان آمده بود . در معماری سبک باروک بیشتر از هر معماری دیگری به عناصر تجملاتی و تزئینی توجه شد . شواهد نشان می‌دهد در اواخر قرن ۱۸ به این سبك توجه زیادی شد و تمامی بناهایی که بر این اساس ساخته شدند با جذابیت و جزئیات زیبا هر بيننده ای را به خود جلب کردند .

معماری نئوکلاسیک: دوره زمانی این معماری اواسط قرن ۱۸ در اروپا بود. این سبک مانند رنسانس از معماری کلاسیک بهره گرفت اما برخلاف رنسانس که اصول سبک کلاسیک را رعایت و تغییراتي در ان  ایجاد کرد. نئو  کلاسيك عينا قوانین کلاسیک را مورد استفاده قرار داد .  اين سبك با دوره سبک باروک همزمان شد اما زیبایی سبک باروک اجازه درخشیدن به سبک نئوکلاسیک را نداد.

معماری هنر نو: دوره زمانی این سبک ۱۸۹۰ تا ۱۹۱۰ میلادی بود . این سبک معماری عمر بسیار کوتاهی داشت و ویژگیهای بارز آن استفاده از اشکال طبیعت و گیاهان و خمیدگی بود. با اینکه این سبك  از اواخر قرن ۱۹ تا اوایل قرن ۲۰ بیشتر ماندگاري  نداشت اما در پاریس بسیار از آن بهره گرفتند .

معماری آرت دکو: دوره زمانی آن به ۱۹۱۵ تا ۱۹۳۰ میلادی بازمی گردد .این سبک معماری بسیار پر زرق و برق و باشکوه بود. این سبک معماری با متریال گران‌قیمت و جذابیت بیش از حد خود توانست تمامی زیبایی های معماری قرن ۲۰ را از آن خود کند . معماری آرت دکو بسیار شیک و در عین حال ساده ظاهر شد این سبک معماری بسیار هزینه‌ بر بود و به همین علت کنار گذاشته شد.

معماری مدرن: اين سبك به قرن ۲۰ تا دهه ۸۰ میلادی تعلق دارد . در سبک مدرن توجهی به ظاهر تزئینی و تجملات نشد و اساس این طرح طراحی و فرم بناست . اشکال مستطیلی و مکعبی در این سبک معماری بسیار دیده شده اند . از دیگر ویژگی های این سبک پنجره های بزرگ آن است.

معماری هايتك: دوره زمانی ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰ میلادی بازمی‌گردد . این سبك همان تکنولوژی پیشرفته است . در سبک معماری هايتك تمامی المان ها و تجهیزاتی که درون بنا استفاده می‌شد را بیرون آوردند و در ظاهر بنا استفاده کردند و درون آن فرم های قابل انعطاف قرار دادند.

معماری پست مدرن: به دهه ۶۰ میلادی تا به حال تعلق دارد.  این معماری تمامی المان ها و ابعاد سبک مدرن را به المان های قابل انعطاف و بسیار جذاب تغییر داد.  در این سبك از طنزآمیزی و شوخی نیز استفاده شده است .

معماری Neo-futurism: به دوره دهه ۶۰ میلادی تا به حال برمی‌گردد . در این سبک معماری با استفاده از بروز ترین فناوری ها و یک ذهن نوآورانه ابزار و تجهیزات به گونه‌ای در کنار هم قرار می‌گیرند که تمام حدود معماری را جابجا می‌کنند . بناهایی که بر اساس این معماری ساخته شدن به طور عجیبی به هم پیچ خورده اند و یا زاویه و قوس خاصی دارند که این معماری خاص  درکش برای مخاطب سخت است و همین شاخص بارز  این معماری است.

معماری ساختارشکن:  به دوره زمانی دهه شصت میلادی تا به حال متعلق است . همانطور که از اسم این معماری پیداست ساختار این معماری سبکی عجیب دارد . طراحی این سبک از هرج و مرج و اشکال خاص و عجیب پیروی می‌کنند . اگر این سبک معماری را ببینید کامل شاهد هرج و مرج خواهید شد . مثلا طراحان این سبك طوری  آن را طراحی میکنند که گویی بنا در حال ذوب شدن است .

در اینجا سعی شد کمی اطلاعات از انواع سبک های معماری را با هم مرور کنیم. پیاده سازی سبک های معماری نوین در عصر حاضر را می توان به بهترین های معماری سپرد. شرکت معماری ویگرآرک که از برترین های شرکت طراحی معماری است در زمینه های طراحی و اجرای نورپردازی، طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی، طراحی محوطه، طراحی و اجرای نمای ساختمان، طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه، طراحی و اجرای کناف و … با پشتوانه نیروهای متخصص خود درحال فعالیت است و مشاوران آن آماده خدمت رسانی به شما دوستان گرامی می باشند.


نظر خود را اضافه کنید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلد های ضروری * هستند