چيدمان اتاق خواب
مسلما، خانواده محكم ترين اجتماع براي دريافت آرامش و خانه امن ترين پناهگاه براي ايجاد آسايش در بين اعضاي خانواده مي باشد. در واقع خانه به عنوان فضايي آرام براي پاسخگويي به نيازها و فعاليت هاي افراد خوانواده محسوب مي شود.امروزه با ماشيني شدن ريتم زندگي، شاهد آن هستيم كه تقريبا اكثر اعضاي خانواده ، وقت زيادي را در بيرون از خانه، صرف كار، تلاش، تحصيل و … مي كنند، محيطي كه مملو از فشار،استرس، هيجان وآشفتگي مي باشد و در نهايت بهترين مكان براي رفع چنين فشارهايي، محيط آرام و صميمانه خانه مي باشد. توجه به اين نكته ضروري است كه، علاوه بر روابط عاطفي و گرم اعضاي خانواده، كه قطعا تاثير بسزايي در بهبود روحيه افراد دارد، محيط، چيدمان و دكوراسيون خانه نيز مي تواند نقش موثري در اين امر داشته باشد.
در اين ميان تاثير چيدمان و طراحي اتاق خواب بسيار مهم مي باشد چرا كه طبق تحقيقات، ما یک سوم از زندگی خود را در خواب به سر می بریم و بدين جهت اتاق خواب يكي از مكان هايي محسوب مي شود كه زمان زيادي از عمر ما، صرف زندگي در اين مكان مي گردد. علاوه بر آن اتاق خواب، يك فضاي كاملا شخصي براي انجام فعاليت هاي گوناگون از جمله، آراميدن، استراحت كردن، مطالعه، انجام تكاليف، نگارش و… محسوب مي شود.بنابراين بايد در طراحی دکوراسیون اتاق خواب نهایت دقت و را به خرج داد تا بتوان به بهترین نتیجه و البته خواب راحت رسید. رعايت اصول دكوراسيون داخلي، ارتباط مستقيم با كيفيت خواب و نتيجتا، كسب آرامش دارد.
هر چند چيدمان اتاق خواب، يك موضوع شخصي بوده وطراحي آن بر اساس روحيه و شخصيت هرنفر، متفاوت بوده و علاوه برآن معيار هايي همچون، سن، جنسيت، مجرد يا متاهل بودن، مترا‍ژ خانه و اتاق خواب، توانايي مالي و… در آن تاثبرگذار مي باشد، اما رعايت نكات اساسي در مورد نحوه چيدمان اتاق خواب، مي تواند تاثير بسزايي در حفظ آرامش و ايجاد آسايش داشته باشد. لذا در ادامه به بيان نكاتي كه در طراحي اتاق خواب موثر است مي پردازيم:
توجه به سليقه و روحيه شخصي
اولين قدم در طراحي اتاق خواب، توجه به شخصت و روحيه افراد مي باشد. بهترين روش اين است كه با روحيه شخصي كه قرار است براي او اتاق خواب چيدمان گردد آشنا شويد. قطعا نوع چيدمان اتاق خواب براي كسي كه داراي شخصيت درون گرا مي باشد با فردي كه برون گراست، متفاوت مي باشد. المان هاي به كار رفته در اتاق خواب دخترها با پسرها، فرق دارد. اتاق خواب يك فرد مجرد، متفاوت با اتاق خواب متاهل ها مي باشد. در هر صورت اتاق خواب قرار است، محيطي امن و آرامش بخش را براي شخص فراهم آورد، لذا بايد توجه داشت كه اين مكان،سازگار با روحيه،شخصيت و علايق فرد باشد، چرا كه در اين صورت است كه اتاق خواب تبديل به مكاني دنج براي حصول آرامش مي گردد.
تاثير رنگ
رنگ اتاق خواب از جمله نكاتي است كه اگر به طور دقيق انتخاب شود، تاثير زيادي بر آرامش خواب شما خواهد داشت و برعكس اگر انتخاب نادرستي باشد، باعث ايجاد استرس، كم خوابي، چشم درد و…. مي شود. بنابراين بهتر است علاوه بر سليقه شخصي، رنگي مناسب براي ديوارهاي اتاق خواب در نظر گرفته شود يا از كاغذ ديواري مناسب، با طرح يا رنگ ملايم استفاده شود. فراموش نکنید که اگر سادگی به شما احساس بهتری می دهد می توانید به سراغ رنگ های ملایم ساده ای مثل صورتی، نارگیلی و یا رنگ های خنثی بروید. مهم آن است که شما چگونه راحت تر خواهید خوابیددر اين ميان، هم خواني رنگ ديوارها، با وسايل و دكوراسيون داخلي اتاق، نكته ايست كه بايد مورد توجه قرار بگيرد.
نورپردازي
بدون شك نورپردازی نقش بسزايي درطراحي دکوراسیون اتاق خواب و به دنبال آن، یک خواب راحت دارد.گفتني است که نورهای بسیار زیاد و خشن به هیچ وجه با خواب شبانه راحت، هم خواني ندارد. معمولا چراغ هاي كم نور، براي نورپردازي اتاق خواب مناسب تر مي باشند چرا كه مي تواند فضايي آرام براي آرامش قبل از خواب براي شما فراهم آورد همچنين در اين راستا، تركيبي از نورهاي سقفي و زميني( مثلا آباژور) مي تواند بسيار موثر و كاربردي باشد.يابد توجه داشت كه وجود پنجره از مزاياي يك اتاق خواب ايده آل محسوب مي شود كه ضمن فراهم آوردن نور مناسب، آرامش عجيبي به فضا خواهد بخشيد.
تخت خواب
معمولا هنگام صحبت از اتاق‌خواب ناخودآگاه تخت‌ خواب در ذهن ما تداعی می گردد كه نشان دهنده آن است كه تخت خواب، به عنوان يك عنصر اصلي در اتاق خواب محسوب مي شود.
شاخصه اول تخت خواب راحتی آن برای استراحت و خوابیدن است، اما بايددر نظر داشت كه توجه به ابعاد اتاق،در انتخاب تخت، حايز اهميت مي باشد. بسته به اندازه اتاق خواب، تخت خوابتان می تواند به نقطه کانونی در فضا تبدیل شود. وجود یک تخت خواب بزرگ در یک اتاق کوچک سبب مي شود كه اتاق بسیار تنگ و ناراحت به نظر برسد. بنابراين، تخت خوابی کوچک و ظریف براي اتاق هاي كوچك تر مناسب مي باشد. البته تخت خواب تاشو هم می تواند گزینه مناسبی باشد. قطعا اين موضوع براي اتاق خواب زوجين، بحراني تر مي گردد، چرا كه علاوه بر جاسازي تخت دو نفره، مساله، وسايل جانبي همچون ميز آرايش، كنسول و غيره هم درميان مي باشد.
انتخاب وسايل مناسب
نكته مورد توجه در اين زمينه، انتخاب وسايل مورد نياز بر اساس ضرورت و نوع استفاده از اتاق خواب و همچنين، در نظر گرفتن، فضاي اتاق مي باشد. براي مثال اگر شما، از اتاق خواب خود براي مطالعه نيز استفاده مي كنيد، ممكن است مجبور شويد،بخشي از فضاي اتاق را به كتابخانه يا ميز تحرير اختصاص دهيد. دراين ميان، چند منظوره بودن وسايل اتاق، كمك شاياني در رفع مشكل كمبود جا مي كند. براي مثال، استفاده ار تخت هاي تاشو، يا كمدهاي زير تخت، مي تواند ترفند مناسبي در اين زمينه باشد. ميزآرايش هم جز وسايلي است كه معمولا با تخت ست مي شود، فقط نكته حايز اهميت مكان يابي آن مي باشد كه بهتر است در جايي قرار گيرد كه موجب اختلال در رفت و آمد نشود. همچنين وجود وسايلي مانند مبل و تلويزيون، در اتاق خواب، كاملا اختياري بود و بسته به الويت هاي شخصي شما دارد. اما اگر مايليد در اتاق خواب خود تلویزیون داشته باشید، بهتر است از تلویزیون های کوچک استفاده نمایید و یا تلویزیونی که دارای صفحه نمایش تخت و قابل نصب بر روی دیوار باشد.
به علاوه، استفاده از اكسسوري و لوازم تزييني نيز عامل مهمي در ايجاد زيبايي اتاق مي باشد، لذا در اين راستا، ضمن توجه به علايق و سلايق شخص، استفاده از گلدان هاي زيبا همراه با گل هاي طبيعي، تابلوهاي هنري جذاب و قاب عكس هاي خانوادگي، مي تواند فضاي بانشاط و خاطره انگيزي به اتاق خواب ببخشد.

نظر خود را اضافه کنید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلد های ضروری * هستند