كاغذ ديواری چيست؟

كاغذ ديواری نوعی پوشش تزيينی برای پوشاندن سطوح ديوارهای داخلی ساختمان های گوناگون بوده است كه به دليل جنبه تزيينی بودن آن، يكي از اركان اصلی دكوراسيون داخلی را تشكيل می دهد. انواع كاغذ ديواری موجود در بازار عبارت اند از کاغذ دیواری کلاسیک، کاغذ دیواری مدرن، کاغذ دیواری اسپرت، کاغذ دیواری سه بعدی، کاغذ دیواری گل برجسته و … که از پر فروش ترین محصولات دکوراسیون داخلی می باشد.

روش‌های چاپ کاغذ دیواری شامل چاپ سطحی(Surface) ، چاپ كليشه ای (Gravure)، چاپ سیلک اسكرين (Silk Screen)، چاپ به صورت دیجیتالی یا چاپ به وسیله ماشین و چاپ چرخشی(Rotary) مي باشد. عمدتا فروش اين نوع متريال به صورت رول یا به صورت متری بوده و با چسباندن روی دیوار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دليل انتخاب كاغذ ديواری

يكي از مهم‌ترين دلايل انتخاب كاغذ ديواری طرح‌ها و رنگ‌هايی كه به وسيله كاغذديواری می توان روی ديوار به وجود آورد و اين در حالی است كه ايجاد چنين فضايی با  نقاشی ديوارها غيرممكن است. گرچه رنگ‌آميزی ديوارها كاری بسيار عالی و ايده‌آل است، اما اين روش در صورتی كاربردی است كه شما مايل به تك‌رنگ بودن ديوارها باشيد يا بخواهيد از دو رنگ متفاوت با هم، اما ساده براي ديوار‌های مجاور استفاده كنيد. اما اگر تصميم داشته باشيد كه  طرح و نقشی خاص را با جلوه‌ای جذاب و متمايز بر ديوار داشته باشيد يا منظره‌ای ديدنی را روی ديوار خانه خود ايجاد كنيد، كاغذ ديواری بهترين گزينه برای دكوراسيون است.

از سوي ديگر؛ ممكن است رنگ‌آميزی ديوارها نتواند تصور مورد نظر شما را تداعی بخشد. به عنوان مثال، درصورتی كه ديوارهای خانه شما فرمی نازيبا و بد داشته باشند كاغذ ديواری بهترين روش برای پوشاندن عيوب ديوارها محسوب مي شود. همچنين ديوارهاي پوشيده شده با كاغذديواري‌هاي مرغوب خيلي سريع‌تر و آسان‌تر از ديوارهاي رنگ شده تميز مي‌شوند. بنابراين براي فضاهايي كه ممكن است ديوارهايش زودتر كثيف شوند و نياز به تميز كرن داشته باشند، كاغذ ديواري گزينه مناسب‌تري به نظر مي رسد.

اما بايد در نظر داشت، انتخاب كاغذ ديواري، فرآيندي اساسي بوده كه در صورت عدم رعايت اصو ل وانتخاب بد و نابجای کاغذ دیواری ممکن است هماهنگی و انسجام اجزا از بین دهب و يك انتخاب نا به جا سبب آشفتگي و دلزدگي گردد كه جبران آن منوط به صرف هزينه هاي گزاف مي باشد.

اما بايد خاطر نشان كرد انتخاب يك كاغذديواري صحيح و خوب كاري سخت ودشواريمي باشد دليل  اين نوع سختي تنوع بيشماري  است كه كاغذديواري از لحاظ طرح و رنگ و هم‌چنين جنس دارد و سردرگمي هنگامي آغاز مي شود كه بايد از بين اين تنوع بيشمار، مناسب‌ترين گزينه را براي دكوراسيون خانه خود انتخاب و استفاده كنيد.

با اين حال راه‌هايي براي تسهيل اين فرايند وجود دارد. در ادامه مطالب نيز نكاتي پيشنهاد مي‌شودكه با در نظر داشتن آنها  بتوان انتخابي از سر آگاهي داشت.

هماهنگي با ساير اجزاي دكوراسيون

اولين نكته اي كه در انتخاب كاغذ ديواري بايد در نظر گرفت اين است كه كاغذ ديواري به اندازه انتخاب مبلمان،فرش، كف پوش و…، تاثير زيادي در زيبايي دكوراسيون داخلي دارد. بنابراين بايد قبل از انتخاب كاغذ ديواري به هارموني آن با ساير عناصر توجه كرد چراكه درصورت  هماهنگ نبودن رنگ و نوع کاغذ دیواری با سایر وسایل، علاوه بر ايجاد بي نظمي،براي افراد خانواده احساس آشفتگی و کلافگی ایجاد می کند.

هماهنگي با روحيه و شخصيت افراد

بايد اعتراف كرد كه درنهايت، استفاده كننده اصلي از فضاي آراسته با كاغذ ديواري شما هستيد، در نتيجه سعي كنيد كه متناسب با روحيه خود بهترين انتخاب را انجام دهيد

براي افراد تنوع طلب كه  زود از همه چیز خسته می شوند، استفاده  از کاغذ دیواری های ساده با رنگ های ملایم که هیچ طرح و شکلی ندارد و با هر نوع چیدمان و رنگی هماهنگ می شود، پيشنهاد مي گردد  چرا كه استفاده از کاغذ دیواری های طرح دار روحیه خاصی می طلبد و هماهنگ کردن وسایل با این گونه کاغذها کمی مشکل است و ممکن است پس از مدتی موجب دلزدگي شود.

برای ايجاد فضایی آرام و به دور از شلوغی و بی نظمی بهتر است از کاغذ دیواری هایی گلدار با رنگ های ملایم استفاده کنید. اگر خواهان فضایی پر از انرژی و هیجان هستید کاغذ دیواری هایی با رنگ های شاد و درخشان که طرح های هندسی و هنری دارند به کار ببرید.

هماهنگي با سبك فضا

هماهنگي نوع كاغذ ديواري با سبك و نوع چيدمان، بسيار مهم مي باشد. كاغذ ديواري هاي ساده و كم نقش و نگار، مناسب خانه هاي فانتزي و مدرن مي باشد، در حاليكه بهتر است  خانه هايي كه با مبلمان استيل و فرش هاي ابريشمي چيده شده اند از كاغذ ديواري هاي سنگين يا نقش برجسته استفاده كنند.

تاثير رنگ

کاغذدیواری  ميتواند منبع اصلی تم رنگی فضا بوده  به گونه اي كه بتوان بقیه وسایل را با آن هماهنگ کرد.

انواع رنگها

– رنگ های گرم مانند قرمز، نارنجی و زرد . این رنگ ها حس صمیمیت و گرما به محیط می بخشد و  موجب هيجان و نشاط مي شود.این قبیل رنگ ها  گزينه مناسب برای اتاق های بزرگ می باشد چرا كه فضا را کوچکتر از اندازه واقعی نشان خواهند داد.

–  رنگ های سرد  مانند آبی، سبز، و بنفش، بهترین انتخاب برای اتاق های کوچک است بدين دليل كه کمک میکند اتاق بزرگتر و دلباز تر به نظر برسد و فضا مملو از آرامش گردد.

– رنگ های تیره فضا را محصور میکند و برای اتاق های بزرگ با نور زیاد گزینه مناسبی بديل اينكه باعث کوچکتر نشان داده شدن می شود.

–  رنگ های خنثی  مانند سفید، طوسی، مشکی، قهوه ای و بژ برای اتاق های شلوغ با مبلمان طرح دار و رنگی بهترین زمینه رنگی مي باشد

– رنگ های روشن و سفید انتخاب مناسبی برای اتاق های کوچک می باشد .

انتخاب طرح

طرح ها می توانند  سبب تغيير سبک یک اتاق شود بطور مثال طرح داماسک و برجسته محیط را بسیار مجلل و شیک جلوه خواهد داد در صورتي كه  براي رسمي كردن محيط مي توان از طرح های راه راه استفاده كرد. همچنين براي محيط هاي غير رسمي  کاغذدیواری های طرح دار روشن با جزئیات زیاد مورد استفاده مي شود.

برای فضاهاي شلوغ  استفاده از کاغذدیواری ساده گزینه مناسبی می باشد.

طرح هاي بزرگ کاغذدیواری محیط را کوچکتر  نشان مي دهد در حاليكه طرح های کوچکتر فضا را بزرگتر جلوه می دهد.

کاغذ دیواری های شفاف و براق دلیل انعکاس بهتر نور نسبت به کاغذهای مات انتخاب مناسبی برای فضاهای کوچک است.

تناسب با ارتفاع سقف

بسته به ارتفاع سقف فضا، نوع كاغذ ديواري را انتخاب كنيد، براي مثال كاغذ ديواري داراي خطوط افقی  براي خانه هایی که سقف بلندی دارند مناسب مي باشد در صورتي كه استفاده از کاغذ دیواری های بافت دار به دیوارها عمق می بخشد و سبب بلند جلوه دادن ديوار مي شود

هماهنگي با كفپوش

هماهنگی کفپوش خانه با کاغذ دیواری بسیار مهم است. بنابراین بهتر است براي خانه هايي با كفپوش ساده از کاغذ دیواری های گلدار یا با طرح و شکل های شلوغ استفاده کنید و برعکس کاغذ دیواری های ساده را برای خانه هایی با کفپوش های طرح دار به کار ببرید تا با این هماهنگی، زیبایی خانه شما چند برابر شود

همانطور که می دانید دکوراسیون داخلی از مجموعه اجزامختلف تشکیل شده است که  مي توانند در کنار یکدیگر یک اثر هنری شگفت انگيز خلق كنند . تقریبا می توان به جرات گفت که  دیوارها بیشترین فضایی  هستند که در دکوراسیون داخلی به چشم می آیند و بنابراین دقت در پوشش آنها می تواند تاثير بسزايي در زيبايي دكوراسيون داخلي داشته باشد. کاغذ دیواری به عنوان یکی از عناصر مهم در دکوراسیون داخلی سالهاست که جای خود را تثبیت کرده و تقریباً جز لاینفکی از این هنر می باشد.كاغذ ديواري به عنوان پوششي كه از جنس كاغذ يا تركيب با پي وي سي مي باشد كه علاوه بر كاور كردن ديوار ها، تاثير شگرفي در زيبايي خانه دارد.


نظر خود را اضافه کنید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلد های ضروری * هستند