معماری گوتیک

تعریف معماری گوتیک!

معماری گوتیک یکی از سبك های مذهبی معماری است که بیشتر کلیساها بر اساس آن بنا شده‌اند. شروع دوره این معماری برای ما کاملا مشخص است. معماری گوتیک در بین سال های ١١٣٧ تا ١١٤٤ میلادی وقتی کلیسای سن-دی در حال بازسازی بود به وجود آمد و تا اواخر قرن شانزدهم میلادی در اروپا رواج یافت.

این هنر میان دوره رمانسک و رنسانس بوده است. پیش از این گوتیک را یک سخن بد می دانستند و فلاريته آن را به عنوان یک هنر بد و اسف بار به کار می‌بردند. معماری جوريا که از سبک های معماری است برگرفته از سبک معماری گوتیک است که در سال‌های ۱۷۲۰ تا ۱۸۴۰ در كشورهای انگلیسی زبان رواج یافت. دوره سبک معماری گوتیک در آداب و رسوم جهان، زمان غلبه و تسلط مذهب مخصوصا بر جوامع بوده است.در این زمان ارتباطات را به صورت عمودی تعریف می‌کردند. یعنی تمام بعدها و قسمت‌های زندگی به سمت خداوند و برای خداوند است. این نظر در معماری گوتیک به صورت فلش هایی رو به بالا یعنی سمت خدا نشان داده می شد. دوره گوتیک با روی کار آمدن اومانيسم تمام شد و عده ای هم رنسانس را مقابل و دشمن گوتیک می‌دانستند .

خصوصيات معماری گوتیک

طاق نوک تیز، پشت بند، طاق و تویزه و قالب‌گیری را می توان از ویژگی های این سبک معماری دانست که هر کدام از این خصوصیت ها در دوره رمانسک صرفا جهت حالت محتاطانه آن نشان داده شده بودند.

از ویژگی های معماری گوتیک میتوان به قوس نوك تيز اشاره کرد و این مدل طاق ها قبل از به کارگیری در دوره گوتیک در خاورمیانه در معماری اسلامی به کار گرفته می شدند. پس می توان گفت در ساخت بناهای فرانسه مثل کلیسای جامع از معماری شرق نزدیک و خاورمیانه استفاده شده است. در معماری گوتیک اوایل بناهای طاقی شکل ساخته می شدند که با سنگ و تراش های سنگ تزیین شده بود. با این سنگ کاری ها فضای خالی در ساختمان از بین رفتن به همین خاطر این سبک به ظرافت معروف شد.

معماری گوتیک با بهره گیری از فریم بندی فولادی امکان ایجاد ساختمان‌های بلند و ظریف را به وجود آورد. متخصصان معماری مدرن در مقابل نظریه ساده ای که قبلا وجود داشت نظریه سختی را در مورد معماری گوتیک بیان کردند که سه رویکرد در آن استوار است رویکرد سازه ای، ظرافت بصری و سمبلیک . رویکرد سازه بر اسکلت سنگی سازه اهمیت می دهد و از نظر مهندسی بررسی می‌کند .

در مورد معماری کلاسیک و معماری پست مدرن را اینجا بخوانید.

آنها توجه خاصی به تبدیل دیوارهای سنگی رمانسک به آرماتورهای ظرف سنگی داشتند. بنابراين اسکلت های معماری گوتیک بیشتر شبیه قصر بلوری یا برج ایفل شد. در رویکرد دوم یا همان ظرافت بصری معماری گوتیک را یک هنر دیداری و بخشی از هنر زیباشناسی محسوب می‌کند این هنر بر اثر خطوط تکرارشونده اهمیت می‌دهد. این خطوط در ظاهر بنای داخلی به کار می‌روند و ظاهر آن را از حالت سکون به حالت فعال و پویا تبدیل می‌کنند. متخصصان دیگر به اهمیت نور در این سبك توجه می‌کنند . فضای داخل بنایی که بر اساس معماری گوتیک ساخته شده شبیه چتری می‌ماند که مرکز واحدی دارد و عوامل درون هم قرار گرفته اند.

ویژگی های معماری گوتیک

دیگر خصوصیات معماری گوتیک

از دیگر خصوصیات معماری گوتیک علاوه بر طاق های نوک تیز، حلال های نوک دار و ستون های نگهدارنده بدون حائل است. سبک گوتیک یک سبک سنگین است و مناسب و مورد پسند همه افراد نیست معمولا این سبك را افراد سلطه طلب می پسندند. ستون‌های قوس دار از ویژگی‌های بارز این سبک هستند و این سبک با طرح و رنگ خاص بیشتر در کلیسا ها یافت می شود و به همین علت به آن سبک کلیسایی نیز می گویند.

در سبک گوتیک برخلاف سایر سبک ها مکان ها اکثرا تاریک است و نور اهمیت کمتری دارد. خط های عمودی، دیوارهای بلند و پنجره های کشیده از دیگر ویژگی های گوتیک هستند. دیوار های پوشیده شده از گل و گیاه مشخصه بارز کلیسا و معماری گوتیک است . وسایلی که در این سبك به کار برده می شود عمدتا محکم و از جنس چوب بلوط هستند که با طرح و نقش‌های آن دور هم جمع شده اند. بالای صندلی ها، کابینت ها و درب ها قوس های سنگین وجود دارد .پارچه هایی که در سبک گوتیک به کار می رود جنس محکمی دارند و اغلب رنگ آنها تیره است، مثل پارچه ابریشم، ساتن و مخمل که با رنگ پربار و پر قدرت انتخاب می‌شوند. رنگ های مورد استفاده در این سبک بسیار تیره و با تراکم زیادی استفاده می شوند و معمولا رنگ های بنفش، یاقوتی، سیاه و سفید، قرمز آجری، سبز، تیره، زمردی وطلایی نشان دهنده معماری سبک گوتیک هستند.

معماری گوتیک در فرانسه

معماری گوتیک در فرانسه تغییراتی که در خلال قرن ۱۳ بعد از میلاد در فرانسه اتفاق افتاد باعث شد سبک گوتیک به وجود بیاید مخصوصا پیشرفت شهرها دوران گوتیک را از رمانسك جدا کرد. اولین كارهای شايسته توجه معماری گوتیک در اطراف پاریس دیده شده اند.

ویژگی‌های معماری گوتیک انگلستان

معماری گوتیک انگلستان در کلیسای سالزبری به خوبی نشان داده شده است . این کلیسا که در سال‌های ۱۲۲۰ و ۱۲۶۰ در چمن زارهای دولتی بنا شد و باعث تفاوت ان با سایر کلیساهای سراسر شهر شد.تفاوت کلیسا سالزبری با سایر کلیساها در داشتن برج‌های کوتاه، جرزهای افقی، سر درها ی ورودی کوچک و تو رفتگی‌هایی بوده است .در ان زمان به ارتفاع بنا در انگلیس کمتر توجه میشد ، به همین خاطرارتفاع سالزبری با کلیساهای دیگر تقریبا ًهم اندازه است .

نقشه کلیسای سالزبری راست خط ودراز است و بازویی دوگانه دارد که انتهای شرقی آن پهن تر است؛ که از این نظر هماند کلیساهای سیستریان است. فضای داخل کلیسا، سه طبقه است و قوس‌هایی نوک تیز دارد و از نظر طاق جناغی و جرز مرکب سبک گوتیک است .چون از سنگ رنگی در نقش و نگار‌ها و قوس‌ها استفاده شده درخششی تند و زنده در درون کلیسا به وجود می اورد. جرزهایی از جنس میله‌های مرمر پربک، سقف ‌های مواج را به زمین بسته‌اند. معماری گوتیک انگلیسی قرن چهاردهم را قرن تزیین می داند زیرا بناها و دیوارها و سقف ها بسیار مزین شده‌ بودند.

کلیسای جامع فلورانس ایتالیا ،کلیسای سنت دنیس پاریس ،کلیسای جامع کلن ،آلمان کلیسای جامع میلان ایتالیا از بهترین بناهای ساخته شده بر اساس معماری گوتیک در دنیا هستند.

شرکت معماری ویگرآرک که از برترین های طراحی معماری است در زمینه های طراحی و اجرای نورپردازی، طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی، طراحی محوطه، نمای ساختمان، طراحی و اجرای غرفه های نمایشگاهی و … با پشتوانه نیروهای متخصص خود درحال فعالیت است و مشاوران آن آماده خدمت رسانی به شما دوستان گرامی می باشند. با ما در ارتباط باشید.


نظر خود را اضافه کنید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلد های ضروری * هستند